Syn.: Cynosurus distichus Hoffm., Poa disticha Wulfen, Sesleria disticha (Wulfen) Pers.
Česká jména: holnice dvouřadá (Dostál 1958, Dostál 1989)
Slovenská jména: hôľnička dvojradová (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Oreochloa disticha
Rozšíření: Vyšší hory jihozápadní, střední a jihovýchodní Evropy – Pyreneje, Cévennes, Alpy, Karpaty, balkánská pohoří od Chorvatska po Makedonii. V České republice neroste, na Slovensku se vyskytuje poměrně hojně ve vyšších polohách Západních, Vysokých a Nízkých Tater.
Ekologie: Roste na horských holích, skalách a kamenitých svazích, často na vyfoukávaných stanovištích, na vlhkých, vysychavých, kamenitých i písčitých mělkých půdách na silikátovém podkladu, od subalpinského po subnivální vegetační stupeň. Pionýrský druh, často rostoucí v nejvyšších a exponovaných polohách hor, v extrémních podmínkách tvoří i dominantní porosty. Kvete od července do září.
Oreochloa disticha
Oreochloa disticha
Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá, šedozelená tráva s vnitropochevními výběžky. Stébla 6–25 cm vysoká, tuhá, tenká, hladká, lysá, pouze nahoře pýřitá. Pochvy listů drsně chlupaté, uzavřené, jazýček 3–6 mm dlouhý, čepele listů štětinovitě svinuté, až 15 cm dlouhé, 0,2–0,6 mm v průměru. Lichoklas dvouřadý, vejčitý, 9–14 mm dlouhý, 7–9 mm široký, jednostranný, vřeteno lichoklasu roztroušeně chlupaté; klásky přisedlé, střechovité, 3–4květé, široce vejčité, cca 5 mm dlouhé, za zralosti rozpadavé, plevy 3,5–4 mm dlouhé, vejčitě kopinaté, tupé, pluchy 4–5 mm dlouhé, široce vejčitě kopinaté, 5–7žilné, na okrajích 3–5zubé, v dolních dvou třetinách krátce chlupaté, kýlnaté, špičaté až krátce osinaté, hnědavé, pod špičkou s šedým proužkem a širokým průsvitným lemem, střední zoubek někdy krátce osinkatý; plušky na kýlu dlouze brvité; blizny za květy nápadně vyčnívají z klásků.
Ohrožení a ochrana: Je zákonem chráněným druhem na Ukrajině.
Oreochloa disticha
Oreochloa disticha
Oreochloa disticha
Fotografováno dne 28. 8. 2014 (Slovensko, Vysoké Tatry, Téryho chata a Priečne sedlo).