ORIGANUM ROTUNDIFOLIUM Boiss. – dobromysl / pamajorán

Syn.: Amaracus rotundifolius (Boiss.) Briq.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Origanum rotundifolium
Rozšíření: Patří mezi druhy s malým areálem omezujícím se především na kavkazské předhůří v Gruzii, Arménii, Ázerbájdžánu a ve východním Turecku.
Ekologie: Je saxikolní rostlinou a zároveň xerofytem. Roste převážně ve skalních štěrbinách, ale lze jej nalézt i v suťové vegetaci a na výslunných suchých svazích. Kvete ve vrcholném létě (od června do září). Vyskytuje se převážně ve vyšších nadmořských výškách.
Origanum rotundifolium
Popis: Drobná vytrvalá bylina dosahující velikosti do 20(–30) cm. Její stonek u báze dřevnatí a rostlina vytváří rozvolněné trsy. Listy jsou vstřícné, přisedlé, okrouhlé s mírně srdčitou bází, asi 1–2(–3) cm dlouhé, výrazně našedle zelené, mají znatelnou žilnatinu a jsou drobně perforované. Listeny v krátkém květenství mají podobnou morfologii jako listy, jsou však žlutavé a světlejší a na apikálním konci vytváří kulovitý shluk. Samotné květy jsou nenápadné, bledě fialové až bělavé. Kalich je zvonkovitý, asi 7 mm dlouhý. Koruna bývá až 2,5krát delší než kalich. Spodní pysk má tří laloky, horní je celistvý. Plody jsou asi 1 mm velké tvrdky.
Využití: V rámci několika kultivarů se jedná o často pěstovanou rostlinu, kterou je pro její silné aroma možné využívat i ke kulinářským účelům.
Origanum rotundifolium
Origanum rotundifolium
Fotografováno dne 14. 7. 2017 (Gruzie, východní Adžárie, Malý Kavkaz, údolí řeky Skhalty).