Syn.: Galtonia candicans (Baker) Decne., Hyacinthus candicans Baker
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité

Ornithogalum candicans

Rozšíření: Druh jižní Afriky, vyskytuje se v Lesothu a na pomezí jihoafrických provincií KwaZulu-Natal, Mpumalanga a Free State, v oblasti Dračích hor a severovýchodně od nich ležících masivů Velkého srázu. V Evropě se pěstuje jako dekorativní cibulovina, ve Velké Británii je v kultuře od roku 1862.

Ekologie: Roste na horských travnatých svazích, ve vlhkých horských roklích, v mokřinách a na březích vodních toků, v lemech křovin a lesů, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Ve své jihoafrické domovině kvete od ledna do března, v Evropě v letních měsících.

Popis: Geofyt s podzemní cibulkou 2–3,5 cm dlouhou. Listy vyrůstají v počtu 3–8, jsou řemenovité, 40–150 cm dlouhé a 2–8 cm široké, vzpřímené, v horní části ohnuté, zelené či až našedlé. Stvol je přímý, 50–100 cm dlouhý, zakončený hroznovitým květenstvím, které je 35–65 cm, 18–55květé; listeny jsou 25–75 mm dlouhé a 10–20 mm široké; květy jsou nicí, bílé nebo vně slabě nazelenalé, trubka je 12–20 mm dlouhá, vnější cípy jsou 20–26 mm dlouhé, vnitřní jsou o něco kratší. Nitky tyčinek jsou až 19 mm dlouhé, prašníky až 6 mm dlouhé, čnělka je až 12 mm dlouhá. Plodem je elipsoidní tobolka, 30–45 mm dlouhá.

Poznámka: Dříve byl tento druh přiřazován k jihoafrickému endemickému rodu Galtonia – dodnes je zahradnickými firmami nabízen k prodeji spíše pod českým jménem litoška bělostná (Galtonia candicans).

Ornithogalum candicans
Ornithogalum candicansOrnithogalum candicans
Ornithogalum candicans

Fotografováno dne 21. 7. 2016 (Polsko, Vratislav, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego).