Syn.: Ornithogalum orthophyllum subsp. kochii (Parl.) Zahar., Ornithogalum umbellatum subsp. kochii (Parl.) Maire et Weiller, Hyacinthus kochii (Parl.) E. H. L. Krause
Česká jména: snědek tenkolistý (Čelakovský 1879, Polívka 1912), snědek Gussoneův Kochův (Dostál 1950), snědek přímolistý Kochův (Dostál 1989), snědek Kochův (Kubát 2002, Štěpánková 2010)
Slovenská jména: bledavka Gussoneho Kochova (Dostál 1950), bledavka Kochova (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Ornithogalum kochii
Rozšíření: Střední Evropa – od severní Itálie po jižní Polsko, od Bavorska po Rumunsko. U nás roste především v severní polovině Čech a na střední a jižní Moravě, jinde jen jako zavlečený druh.
Ekologie: Roste na suchých a výslunných stráních a svazích, loukách i mezích, ale i v lesních lemech, doubravách, křovinách a akátinách, v pásmu od nížin do pahorkatin. Kvete od dubna do května.
Ornithogalum kochii
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, bez vedlejší cibulek, 10–20 cm vysoká. Listy jsou úzce čárkovité, žlábkovité, stvol je přímý, květenství chocholičnaté, 6–10(–20)květé, dolní květní stopky delší než květy, listeny kratší než květní stopky, korunní lístky na vrcholu okrouhle zašpičatělé, nevýrazně hrotité, rozestálé nebo se dotýkají, jsou bílé, na rubu se zeleným pruhem. Plodem je vzpřímená tobolka.
Záměny: Podobný snědek chocholičnatý (Ornithogalum umbellatum) se odlišuje především tím, že jeho cibule jsou obklopeny vedlejšími cibulkami. To můžeme lehce zaregistrovat výskytem dvojích listů u snědku chocholičnatého – jedny jsou širší (ty z hlavní cibule), druhé úzké (z cibulek vedlejších). Tento druh je častější v Čechách, na Moravě skoro chybí.
Ornithogalum kochii
Ornithogalum kochiiOrnithogalum kochii
Ornithogalum kochii
Fotografováno dne 22. 4. 2009 (Pavlovské vrchy, Děvín).