Syn.: Ornithogalum orthophyllum subsp. kochii (Parl.) Zahar., Ornithogalum umbellatum subsp. kochii (Parl.) Maire et Weiller, Hyacinthus kochii (Parl.) E. H. L. Krause
Česká jména: snědek tenkolistý (Čelakovský 1879, Polívka 1912), snědek Gussoneův Kochův (Dostál 1950), snědek přímolistý Kochův (Dostál 1989), snědek Kochův (Kubát 2002, Štěpánková 2010)
Slovenská jména: bledavka Gussoneho Kochova (Dostál 1950), bledavka Kochova (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité

Ornithogalum kochii

Rozšíření: Střední Evropa – od severní Itálie po jižní Polsko, od Bavorska po Rumunsko. U nás roste především v severní polovině Čech a na střední a jižní Moravě, jinde jen jako zavlečený druh.

Ekologie: Roste na suchých a výslunných stráních a svazích, loukách i mezích, ale i v lesních lemech, doubravách, křovinách a akátinách, v pásmu od nížin do pahorkatin. Kvete od dubna do května.

Ornithogalum kochii

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, bez vedlejší cibulek, 10–20 cm vysoká. Listy jsou úzce čárkovité, žlábkovité; stvol je přímý, květenství chocholičnaté, 6–10(–20)květé, dolní květní stopky delší než květy; listeny kratší než květní stopky; okvětní lístky jsou na vrcholu okrouhle zašpičatělé, nevýrazně hrotité, rozestálé nebo se dotýkají, jsou bílé, na rubu se zeleným pruhem. Plodem je vzpřímená tobolka.

Záměny: Podobný snědek chocholičnatý (Ornithogalum umbellatum) se odlišuje především tím, že jeho cibule jsou obklopeny vedlejšími cibulkami. To můžeme lehce zaregistrovat výskytem dvojích listů u snědku chocholičnatého – jedny jsou širší (ty z hlavní cibule), druhé úzké (z cibulek vedlejších). Tento druh je častější v Čechách, na Moravě skoro chybí.

Ornithogalum kochii
Ornithogalum kochiiOrnithogalum kochii
Ornithogalum kochii

Fotografováno dne 22. 4. 2009 (Česko, Morava, Pavlovské vrchy, Děvín).