Syn.: Eliokarmos maculatus (Jacq.) Raf., Ornithogalum insigne F. M. Leight., Ornithogalum maculatum Thunb., nom. illeg., Ornithogalum magnificum Poelln., nom. illeg., Ornithogalum notatum Schult. et Schult. f., Ornithogalum speciosum Baker, nom. illeg., Ornithogalum splendens L. Bolus, Ornithogalum thunbergianum Baker, Phaeocles maculata (Jacq.) Salisb., nom. inval.
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Ornithogalum maculatum
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice v provinciích Northern a Western Cape, mezi pohořím Kamiesberge Mts. a městečkem Paarl, na východ do západní části Groot Karoo.
Ekologie: Roste na lehkých písčitých půdách, někdy na skalách, nejčastěji ve formaci renosterveld nebo v různých dalších typech křovin, v oblastech s deštivou zimou a suchým létem, řidčeji i v územích s dešti letními a suchou zimou. Lokality leží v nadmořské výšce 250–1000 m. Kvete na jaře.
Ornithogalum maculatum
Popis: Vytrvalá cibulnatá bylina vysoká 8–50 cm; šupiny cibule jsou béžové až hnědé. Listů je 2–5, vzpřímených, kožovitých, lysých, šedavých, až 15 cm dlouhých. Stvol je zakončen chocholíkem 5–50 květů; listeny jsou protáhlé; květní stopky jsou 1–3 cm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, trojčetné, zvonkovité, přímé, okvětní lístky jsou ve dvou kruzích po 3, volné, 1–2,5 cm dlouhé, oranžové, někdy až do červena, jindy spíše žluté, na vnějších okvěních lístcích jsou často tmavé nebo průsvitné skvrny; tyčinky jsou také ve dvou kruzích, nitky tyčinek jsou šídlovité, vnější často širší; semeník je svrchní, trojpouzdrý, s velmi krátkou čnělkou. Plodem je elipsoidní tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je hodnocen jako druh vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Neobvykle zbarvený druh snědku s oranžově zbarvenými květy bez zeleného kýlu: v jižní Africe se mu podobají ještě Ornithogalum multifolium a některé populace druhu Ornithogalum dubium (tento druh může být i bělokvětý).
Ornithogalum maculatumOrnithogalum maculatum
Ornithogalum maculatum
Ornithogalum maculatum
Fotografováno dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Tulbagh).