Syn.: Eremurus iranicus Parsa, Loncomelos israelense Ravenna, Loncomelos narbonense (L.) Raf., Ornithogalum densum Boiss. et Blanche, Ornithogalum lacteum Vill., Ornithogalum monspeliense Gueldenst., Ornithogalum pyramidale subsp. narbonense (L.) Asch. et Graebn., Ornithogalum stachyoides Aiton, Ornithogalum trigynum Delile, Parthenostachys narbonensis (L.) Fourr., Scilla montana Savi
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Ornithogalum narbonense
Rozšíření: Druh Středozemí, areál sahá východně až do Turecka, Arménie a severozápadního Íránu.
Ekologie: Roste v křovinatých stepích, na skalnatých stanovištích, ve vegetační formaci garrigue, obsazuje i narušovaná stanoviště, v pásmu od hladiny moře do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od dubna do června.
Ornithogalum narbonense
Popis: Vytrvalá bylina vyrůstající z bělavé kulovité cibule, dosahuje výšky 40–50(–70) cm. Listy v počtu 4–6(–7) jsou čárkovité, 20–40 cm dlouhé a 8–15 mm široké, dužnaté. Květenství je hroznovité, pyramidální, s 20–75 květy, přesahující listy, během květu listy zasychají. Jednotlivé květy mají 16–26 mm v průměru, každý květ je podepřen listenem 1–2 cm dlouhým, okvětní lístky jsou mléčně bílé se světle zelenou středovou žilkou, na vnější straně se zeleným podélným pruhem, tyčinky mají bílé nitky a světle žluté prašníky, 4 mm dlouhé. Plodem jsou třípouzdré tobolky.
Ohrožení a ochrana: Na Maltě zákonem chráněný druh.
Využití: Někdy se pěstuje jako ozdobná cibulovitá rostlina.
Poznámka: V minulosti byly vařené cibule v dobách nedostatku pojídány chudšími obyvateli Palestiny, odtud pochází místní jméno „Halib it-Tajr Zghir, Southern Star of Bethlehem“ – jižní betlémská hvězda. Druhové jméno narbonense odkazuje na město Narbonne v jižní Francii.
V severněji položených oblastech Evropy (vzácně i u nás) se setkáváme s poměrně podobným snědkem jehlancovitým (Ornithogalum brevistylum).
Ornithogalum narbonense
Ornithogalum narbonenseOrnithogalum narbonense
Ornithogalum narbonense
Ornithogalum narbonense
Ornithogalum narbonense
Ornithogalum narbonense
Fotografováno ve dnech 19. 4. 2014 (Malta, útesy u Hagar Quim) a 22. 4. 2014 (útesy u Mistra Bay).