Syn.: Albucea nutans (L.) Rchb., Ifuon nutans (L.) Raf., Myogalum nutans (L.) Link, Honorius nutans (L.) Gray
Česká jména: snědek odvislý (Čelakovský 1887, Polívka 1912), snědek nící (Dostál 1950), snědovec nicí (Dostál 1989), snědek nicí (Kubát 2002, Štěpánková 2010)
Slovenská jména: snedok ovislý (Novacký 1936), bledavka ovisnutá (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité; Asparagaceae Juss. – chřestovité
Ornithogalum nutans
Rozšíření: Pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, objevuje se i v jižní části Evropy střední. Vyskytuje se také v severozápadní Africe a Malé Asii. Byl zavlečen do Severní Ameriky i jihovýchodní Austrálie. U nás se s oblibou pěstuje v zahradách či parcích, odkud zplaňuje.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích a v křovinách. Na sekundárních lokalitách roste v okolí lidských sídel a zahrad, na rumištích a skládkách. Kvete od dubna do května.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, která vytváří větší počet dceřiných cibulek, 20–35(–50) cm vysoká. Z cibule rostou světle zelené čárkovité listy, které mají na svrchní straně bílý proužek, v době květu již obvykle listy zasychají. Květenstvím je řídký válcovitý hrozen, ve kterém může být až 6–10(–12) květů, květy jsou bílé, na vnější straně s výrazným zeleným proužkem. Plodem je tobolka.
Využití: Snědek nicí je cibulovina u nás plně mrazuodolná, vyhovuje jí polostín, humózní a mírně vlhká půda. Je výbornou rostlinou ke zplanění do zahrad přírodního charakteru.
Ornithogalum nutansOrnithogalum nutans
Ornithogalum nutansOrnithogalum nutans
Ornithogalum nutans
Fotografovali Lubomír Rak, v květnu 2004 (Libochovice, zámecký park); Ladislav Hoskovec, dne 21. 5. 2017 (Průhonice).