Syn.: Ornithogalum sphaerocarpum Kerner, Loncomelos sphaerocarpus (Kerner) Hrouda, Loncomelos pyrenaicus subsp. sphaerocarpus (Kerner) Holub
Česká jména: snědek pyrenejský (Čelakovský 1887), snědek kulatoplodý (Polívka 1912), snědek pyrenejský (Dostál 1950), snědovka kulatoplodá (Dostál 1989), snědek pyrenejský kulatoplodý (Kubát 2002, Štěpánková 2010)
Slovenská jména: bledavka pyrenejská (Dostál 1950), bledavka guľatoplodá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Ornithogalum pyrenaicum

Ornithogalum pyrenaicum

Rozšíření: Druh je rozšířen od Španělska až do východního Středomoří, centrum areálu tohoto poddruhu se však nachází na Balkánském poloostrově a v Malé Asii, severně zasahuje až na Moravu. Dříve se tato rostlina objevovala i ve východních Čechách, do dnešní doby se zachovala pouze na několika lokalitách východní Moravy.
Ekologie: Roste na slatinných loukách, křovinatých stráních a světlých lesích v pásmu pahorkatin. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulí, stvol přímý, nevětvený, 30–90 cm vysoký, úzké přízemní listy se vytváření už na podzim, v době květu jsou již obvykle zatažené. Květenství podlouhle válcovité, okvětní lístky zelenavé nebo vodově bílé, po okraji zvlněné, na rubu se zeleným pruhem, prosvítajícím i na líci. Plodem je tobolka, rozmnožuje se téměř výhradně generativně.
Ohrožení a ochrana: Snědek pyrenejský kulatoplodý je z hlediska ohrožení hodnocen jako kriticky ohrožený druh naší květeny (C1t), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1). Na Slovensku kriticky ohrožený (CR).
Ornithogalum pyrenaicumOrnithogalum pyrenaicum
Ornithogalum pyrenaicum
Fotografováno dne 3. 7. 2004 (Hostýnské vrchy).