Syn.: Eliokarmos coarctatum (Jacq.) Raf., Eliokarmos thyrsoides (Jacq.) Raf., Lomaresis alba Raf., Myogalum coarctatum (Jacq.) Endl., Myogalum thyrsoides (Jacq.) Endl., Ornithogalum bicolor Haw., Ornithogalum ceresianum F. M. Leight., Ornithogalum coarctatum Jacq., Ornithogalum conicum Willd. ex Kunth, nom. inval., Ornithogalum gilgianum Schltr. ex Poelln., Ornithogalum grimaldiae Nocca, Ornithogalum hermannii F. M. Leight., Ornithogalum revolutum Jacq., Tomoxis coarctata (Jacq.) Raf.
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Ornithogalum thyrsoides
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, rozšířený na jihozápadě země v provinciích Northern Cape (pouze na jihu) a Western Cape, zde na západě a jihozápadě po městečko Pearly Beach.
Ekologie: Roste na písčitých půdách, často na jaře vlhkých a přes léto vysychajících, nejčastěji ve formaci renosterveld, ale hojně i na mezích kolem komunikací. V území panuje mírná deštivá zima a horké suché léto. Kvete na jaře.
Ornithogalum thyrsoides
Popis: Cibulnatá bylina vysoká 20–50(–80) cm, šupiny cibule jsou bělavé, měkké. Z cibule raší 5–7 přízemních, šikmo vzhůru směřujících, poněkud dužnatých listů 15–30 cm dlouhých a 0,5–1,5 cm širokých. Stvol je zakončen hroznem nebo chocholíkem 5–50 květů; listeny pod květy jsou velké, zelené, dlouhé asi jako květní stopky; květy jsou oboupohlavné, trojčetné, široce zvonkovité, přímé nebo směřující do stran, sněhově bílé, uprostřed často s tmavší hnědavou nebo zelenavou skvrnkou; okvětní lístky jsou ve dvou kruzích po 3, volné; tyčinky jsou rovněž ve dvou kruzích, nitky 3 vnitřních tyčinek jsou nad bází široce blanitě křídlatě rozšířené; semeník js svrchní, trojpouzdrý. Plodem je vřetenovitá tobolka, semena jsou černá.
Využití: V domovině je předmětem zájmu pěstitelů, květenství jsou před rozkvětem řezána a dopravována i na evropské trhy; nejčastěji pod anglickým jménem chincherinchee. Jsou-li tato nařezaná květenství správně zabalena, po namočení do vody i po několika týdnech „obživnou“ a rozkvetou; do evropských květinářství přicházejí na podzim a před Vánoci a mohou se používat jako „barborky“. Dnes již nedochází k ničení přírodních populací, protože pro obchod se rostliny velkovýrobně pěstují na farmách.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky náleží mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rod Ornithogalum patří v květeně jižní Afriky mezi druhově početné a složité skupiny. Vynecháme-li druhy oddělované do rodu Albuca, jež lze odlišit výrazně nestejnými okvětními lístky vnějšího a vnitřního kruhu, stále jich zbývá kolem 60.
Ornithogalum thyrsoides
Ornithogalum thyrsoidesOrnithogalum thyrsoides
Ornithogalum thyrsoides
Ornithogalum thyrsoides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Tulbagh a Darling, Waylands Reserve).