Syn.: Kopsia lavandulacea (Rchb.) Caruel, Lathraea lavandulacea (Rchb.) Cuatrec., Orobanche lavandulacea Rchb.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Phelipanche lavandulacea
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v oblasti od Pyrenejského poloostrova a Maroka přes sever Afriky, jižní Itálii a Řecko až po Sýrii, Izrael a Jordánsko. V subsp. trichocalyx i na Kanárských ostrovech (Tenerife, Gran Canaria).
Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, také v olivových hájích a na ruderálních stanovištích, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 100 m.
Orobanche lavandulacea
Popis: Jednoletá parazitická nezelená bylina, 15–30(–60) cm vysoká, hustě žláznatá. Lodyha je přímá, nevětvená nebo někdy i větvená, žlutavá, v horní části načervenalá, listy jsou redukované, šupinovité, střídavé, 7–12 mm dlouhé, kopinaté. Květenství je klasovité, 12–30 cm dlouhé, listeny listům podobné, čárkovité, kalich je zvonkovitý, ke kalichu přisedají 2 postranní listence. Koruna je 2pyská, 16–22 mm dlouhá, sytě modrofialová, uvnitř při bázi bílá, horní pysk je 2laločný, s laloky vzhůru obrácenými, dolní je 3laločný, s laloky dopředu a dolů směřujícími, tupými. Kvete od dubna do května. Plodem je tobolka.
Hostitel: Parazituje především na druhu Bituminaria bituminosa, ale i na dalších druzích (podle některých zdrojů například také na paznehtnících – Acanthus sp.).
Taxonomická poznámka: Tento taxon býval (společně s dalšími modrokvětými přibuznými druhy) řazen k rodu Orobanche. Od něj je rod Phelipanche odlišován 4(–5)cípým trubkovitým až zvonkovitým kalichem, ke kalichu přisedajícími dvěma postranními listenci a modrými květy.
Phelipanche lavandulacea
Phelipanche lavandulacea
Phelipanche lavandulacea
Phelipanche lavandulacea
Fotografováno dne 21. 4. 2008 (Itálie, Gargano).