ORONTIUM AQUATICUM L. – vodoklas

Syn.: Amidena undulata Raf., Aronia aquatica (L.) Baill., Pothos ovatus Walter
Česká jména: vodoklas (Mareček 1999)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Orontium aquaticum

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se podél východního pobřeží USA od hranic s Kanadou po Texas. Neroste v oblasti Velkých jezer.

Ekologie: Roste v mělkých vodách, bažinách a pomalu tekoucích řekách. V horách stoupá do nadmořské výšky okolo 1000 m.

Orontium aquaticum

Popis: Na zimu rostlina zatahuje. V zemi je krátký oddenek, který kořeny zatahují postupně hlouběji do bahna. Na jaře vyrůstají podlouhle eliptické listy, 10–30(–45) cm dlouhé, které buď rostou vzpřímeně, nebo vzplývají na hladině. Řapíky bývají purpurově naběhlé, čepele jsou modrozeleně zbarvené se silnou voskovou kutikulou. V listech jsou velké mezibuněčné prázdné prostory, které listy nadlehčují, aby plavaly na vodě, a také vedou kyslík do ponořených částí rostliny. Květenství vyrůstá 1 až 2 z jednoho zkráceného stonku, toulec je vyvinut jako zelený listen, který kryje palici v mládí, a zůstává pod vodou. Palice má dlouhou (i přes 20 cm) spodní sterilní část která je nad toulcem purpurová až hnědá (pod vodou, vodorovná) a přechází v zelenou a v čistě bílou (nad vodou, vzpřímená). Část palice, která nese květy je žlutá, květy jsou oboupohlavné, na vrcholu palice pouze samčí. Jsou patrné zbytky 6 (výjimečně 4) okvětních lístků, 6 (4) tyčinky, semeníky s 1 vajíčkem. Bobule jsou zelené.

Využití: Indiáni sbírali semena, která sušili nebo vařili, aby se semena zbavila jedovatých látek, a pak z nich připravovali mouku.

Orontium aquaticum
Orontium aquaticum

Fotografováno v květnu 2005 (Česko, Praha, kultura).