ORTHROSANTHUS CHIMBORACENSIS (Kunth) Baker

Syn.: Moraea chimboracensis Kunth, Moraea gladioloides Kunth, Orthrosanthus moritzianus Klotzsch ex Baker, nom. inval., Sisyrinchium moritzianum Klatt, Solenomelus chimboracensis (Kunth) Klatt, Solenomelus gladioloides (Kunth) Klatt
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Orthrosanthus chimboracensis

Rozšíření: Areál se skládá z dvou izolovaných částí v horách tropické Ameriky. Středoamerická leží v Kostarice a okrajově přesahuje do západní Panamy, jihoamerická se rozkládá od západní Venezuely přes Kolumbii a Ekvádor do středního Peru. Výskyt v jižním Mexiku a Guatemale stejně jako v Bolívii zřejmě náleží příbuzným druhům.

Ekologie: Roste v keřové a travinobylinné vegetaci páramos nad horní hranicí lesa, občas proniká i do nízkých proředěných lesních porostů v mlžné zóně. Lokality leží v nadmořské výšce 2500–3000 m.

Orthrosanthus chimboracensis

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vysoká 0,2–0,6(–1,1) m; lodyha je na bázi olistěná, přímá. Listy jsou dvouřadě uspořádané, mečovité, 15–70 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké, pozvolna zúžené. Latovité květenství se skládá z 2–3květých vějířků, které vyrůstají z paždí listenů 1,3–2 cm dlouhých; květy jsou 6četné, pravidelné, modré; okvětní lístky jsou volné, 1–1,3 cm dlouhé; tyčinky jsou 3, v dolní třetině srostlé; semeník je spodní. Plodem je trojpouzdrá, stopkatá, úzce elipsoidní, 1,5–2,5 cm dlouhá lysá tobolka.

Poznámka: Celkem devět druhů rodu má pozoruhodný areál – pět jich roste ve vyšších polohách And od Mexika po severní Argentinu, ostatní čtyři v Austrálii, z toho tři jen v její jihozápadní části. Rostliny vzhledem připomínají zástupce rodu badil (Sisyrinchium), ale odlišují se srostlými nitkami tyčinek.

Orthrosanthus chimboracensisOrthrosanthus chimboracensis
Orthrosanthus chimboracensis
Orthrosanthus chimboracensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 25. 2. (Kostarika, Cerro Chirripó) a 11. 3. 2014 (Panama, Volcán Barú).