Syn.: Arabis chanetii H. Lév., Brassica violacea L., Moricandia sonchifolia (Bunge) Hook. f., Orychophragmus diffusus Z. M. Tan et J. M. Xu, Orychophragmus hupehensis (Pamp.) Z. M. Tan et X. L. Zhang, Orychophragmus sonchifolius Bunge, Orychophragmus taibaiensis Z. M. Tan et B. X. Zhao, Raphanus chanetii H. Lév., Raphanus courtoisii H. Lév., Raphanus violaceus (L.) Crantz
Česká jména: řimducha (Mareček 1999)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Orychophragmus violaceus
Rozšíření: Areál druhu se rozkládá ve východní Číně, v oblasti od provincie Liao-ning na severu až po An-chuej a Ťiang-si na jihu, na západ zasahuje až do Kan-su a S’-čchuanu, na východě proniká i na Korejský poloostrov. Byl zavlečen též do Japonska a amerického státu Virginia.
Ekologie: Roste v lesích a křovinách, na výslunných svazích i kolem cest, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Pěstuje se rovněž v zahradách, odkud může zplaňovat, objevuje se tedy i v okolí lidských sídel, na rumištích a skládkách, kolem železničních tratí. Kvete do března do června.
Orychophragmus violaceus
Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina, (6–)15–60(–90) cm vysoká, s lodyhou přímou, jednoduchou nebo větvenou, lysou nebo chlupatou. Přízemní listy jsou řapíkaté, lyrovitě zpeřené, s 1–6 úkrojky na každé straně, terminální úkrojek je srdčitý, široce vejčitý nebo skoro okrouhlý, 10–14 cm dlouhý a 1–7 cm široký, na bázi srdčitý nebo zaokrouhlený, na okraji vroubkovaný, na vrcholu špičatý nebo tupý, lysý nebo chlupatý, postranní úkrojky jsou asi 3 cm dlouhé, někdy i chybějí; horní lodyžní listy jsou objímavé, ouškaté, 2–9(–15) cm dlouhé a 1–6(–9) cm široké, na okraji zubaté, vzácněji i celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je hroznovité; kališní lístky jsou čárkovité, 6–16 mm dlouhé, na bázi vakovité; korunní lístky jsou obvejčité, nehetnaté, 1,2–3,2 cm dlouhé, purpurové, levandulově modré nebo bílé, tyčinek je 6. Plodem je šešule, 3–11(–13) cm dlouhá a 1,5–3 mm široká.
Využití: Rostlina je poměrně dekorativní, pěstuje se jako letnička ve východoasijských zahradách a parcích, odkud se může šířit i do volné krajiny.
Poznámka: Rod Orychophragmus zahrnuje jen tři druhy.
Orychophragmus violaceus
Orychophragmus violaceus
Orychophragmus violaceus
Orychophragmus violaceus
Fotografovala Věra Svobodová, dne 20. 4. 2016 (Čína, Peking, park Ťing-šan).