Syn.: Buphthalmum asteriscoides Baill., Leucanthemum asteriscoides (L.) Kuntze, Osmites asteriscoides L., Osmitopsis asteriscoides (L.) Less., Osmitopsis calva Gand.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Osmitopsis asteriscoides
Rozšíření: Areál se rozkládá v nevelkém území v provincii Western Cape v Jihoafrické republice od Kapského poloostrova po horskou skupinu Riviersonderend Mountains.
Ekologie: Roste na vlkých místech, zejména podél potoků protékajících formací fynbos na kyselém pískovcovém podkladu. Vystupuje až do nadmořských výšek 1200 m.
Osmitopsis asteriscoides
Popis: Přímá, zpravidla málo větvená rostlina s dřevnatými kmínky, dorůstá výšky až 2 m, po rozemnutí silně aromatická; větve jsou zejména v horní části bohatě olistěné. Listy jsou střídavé, přímo odstálé, kopinaté, 1–6(–8) cm dlouhé, sivozelené, někdy na špičce a na okraji červené, lysé nebo krátce chlupaté, na okraji odstále brvité, špičaté. Na vrcholu větví se tvoří chudé chocholíky úborů; zákrovní listeny jsou víceřadě střechovitě uspořádané, kopinaté, zelené; lůžko úboru je ploché, plevkaté; květy terče jsou žluté, trubkovité, jazykovité květy jsou bílé. Plodem jsou lysé, žláznatě tečkované nažky; chmýr chybí.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) figuruje ve skupině druhů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Do rodu Osmitopsis se řadí celkem 9 druhů, všechny jsou vázány na květennou říši Capensis.
Osmitopsis asteriscoidesOsmitopsis asteriscoides
Osmitopsis asteriscoides
Osmitopsis asteriscoides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. a 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus, rezervace Fernkloof a Kapské Město, Stolová hora).