Syn.: Chaerophyllum chilense (Molina) Poir., Myrrhis nuda (Torr.) Greene, Osmorhiza brevipes (J. M. Coult. et Rose) Suksd., Osmorhiza divaricata (Britton) Piper, Osmorhiza intermedia (Rydb.) Blank., Osmorhiza nuda Torr., Scandix chilensis Molina, Scandix divaricata (Britton) Koso-Pol., Scandix nuda (Torr.) Koso-Pol., Uraspermum barbatum Farw., Uraspermum brevipes (J. M. Coult. et Rose) Farw., Uraspermum divaricatum (Britton) Farw., Uraspermum nudum (Torr.) Kuntze, Washingtonia brevipes J. M. Coult. et Rose, Washingtonia divaricata Britton, Washingtonia intermedia Rydb., Washingtonia nuda (Torr.) A. Heller
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Osmorhiza chilensis

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, roste v Chile v regionech Coquimbo až Magallanes, v Argentině v provinciích Mendoza, Neuquén, Río Negro, Chubut a Santa Cruz, také se vyskytuje na Ohňové zemi. Údaje z jiných částí Ameriky se vztahují k jiným druhům rodu.

Ekologie: Obvykle provází stinná místa v lesích s převládajícími opadavými pabuky (zejména Nothofagus pumilio). Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.

Osmorhiza chilensis

Popis: Vytrvalá bylina vysoká až 65 cm; lodyha je přímá nebo vystoupavá, v horní polovině větvená, oblá, lysá až pýřitá. Listy jsou střídavé; řapík je až 15 cm dlouhý, řídce chlupatý, na bázi pochvovitý a načervenalý; čepel je dvakrát zpeřená, v obrysu vejčitá, 3–14,5 cm dlouhá a (2,5–)4,5–11 cm široká, s 3–5 lístky; lístky jsou v obrysu široce vejčité, 2–7 cm dlouhé i široké, v dolní části zpeřené, koncový úkrojek je peřenosečný a na okraji pilovitý. Složený okolík tvoří 2–6 okolíčků na stopkách 0,6–2 cm dlouhých; v okolíku je celkem 10–35 květů; obal a obalíček chybějí; kalich je téměř neznatelný; koruna je bílá nebo nazelenalá. Dvounažky jsou úzce vřetenovité, oblé, (12–)14–18 mm dlouhé a 1,5–2,5 mm široké, nazpět štětinatě chlupaté.

Poznámka: Do rodu Osmorhiza se v současnosti (2019) řadí 14 druhů, které rostou v Jižní i Severní Americe, ale také ve východní, severní a střední Asii; jeden z druhů (Osmorhiza aristata) zasahuje až na Kavkaz.

Osmorhiza chilensisOsmorhiza chilensis
Osmorhiza chilensis
Osmorhiza chilensis
Osmorhiza chilensis

Fotografoval Mário Duchoň, dne 29. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Nahuel Huapi, údolí Río Frías).