Syn.: Boerlagiodendron truncatum Kaneh., Osmoxylon oliveri Fosberg et Sachet
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité
Osmoxylon truncatum
Rozšíření: Mikronéský endemit. Roste jen na Palau, a to na vyvřelinách i korálových vápencích.
Ekologie: Charakteristická dřevina nižší úrovně tropických deštných lesů, provází zastíněná nebo polostinná místa.
Osmoxylon truncatum
Popis: Menší stromek 3–10(–20) m vysoký; přímý, pružný a obvykle málo větvený kmínek dorůstá průměru 10–85(–110) cm. Listy jsou střídavé; řapík je 55–100 cm dlouhý; čepel je dlanitoklaná až dlanitodílná, 35–55 cm dlouhá a 45–70 cm široká, s 11–15 podlouhlými, pilovitými úkrojky a špičatým vrcholem; palisty jsou 1,5–2,5 cm dlouhé, s 2–3 příčnými liniemi třásní. Květenství tvoří koncový složený okolík o průměru 20–30(–40) cm, tvořený 20–40 okolíčky; větve květenství končí trojicí kulovitých okolíčků, z nichž prostřední je tvořen květy sterilními, postranní květy oboupohlavnými; stopky okolíčků jsou 5–7 cm dlouhé; v postranních okolíčcích je 45–80 oboupohlavných květů; kalich je asi 3 mm dlouhý, sytě žlutý; koruna je 5laločná, asi 4 mm dlouhá, červenooranžová; tyčinky jsou vyniklé; spodní semeník tvoří 5 plodolistů, blizna je přisedlá. Plodenství připomíná ostružiny, každý okolíček doroste za plodu do průměru asi 4 cm a skládá se z obráceně kuželovitých tmavě nachových peckoviček; prostřední větve plodenství nesou 20–30 sterilních, elipsoidních tmavě purpurových až skoro černých peckovic.
Využití: Velmi ozdobná rostlina; kontrastně zbarvená květenství se používají při tradičních obřadech jako ozdoba; listy mohou sloužit jako mulčovací materiál v kulturách tara (Colocasia esculenta).
Poznámka: Do rodu se řadí kolem 50 druhů s centrem diversity v Indonésii, zasahují i na Tchaj-wan, do severní Austrálie, Mikronésie a Melanésie. Jak bylo nedávno zjištěno, na Palau se vyskytují celkem čtyři endemické druhy, tento je z nich nejčastější. Rozezná se podle více než 10 listových úkrojků a velkého, kontrastně zbarveného květenství. Odlišování dříve popsaného druhu Osmoylon oliveri je však bezpředmětné.
Osmoxylon truncatum
Osmoxylon truncatum
Osmoxylon truncatum
Osmoxylon truncatum
Osmoxylon truncatum
Osmoxylon truncatum
Osmoxylon truncatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. 1. až 3. 2. 2018 (Palau, ostrovy Koror a Babeldaob, více lokalit).

Literatura:
Costion C. M. et Plunkett G. M. (2016): A revision of the genus Osmoxylon (Araliaceae) in Palau, including two new species. – PhytoKeys 58: 49–64.