Syn.: Osmunda brevifolia Desv., Osmunda obtusifolia Kaulf.
Čeleď: Osmundaceae Gérardin et Desv. – podezřeňovité
Osmunda regalis var. obtusifolia
Rozšíření: Druh má velký areál především na severní polokouli, popsán byl ze Švédska. Zde představovaná varieta se vyskytuje na Madagaskaru, Seychelách, Réunionu a Mauriciu, kde byla poprvé objevena.
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, zejména v horách, povětšinou v bezlesí.
Osmunda regalis var. obtusifolia
Popis: Dosti statná kapradina s plazivým plevinatým oddenkdem. Řapík je žlábkovitý, 35–60 cm dlouhý, na bázi s ouškovitými stipuliemi; čepel je dvakrát zpeřená, 40–70(–100) cm dlouhá a 20–40 cm široká, úkrojky 1. řádu jsou vstřícné, řapíčkaté, v obrysu kopinaté, asi 20 cm dlouhé a 6 cm široké, vzájemně oddálené asi o 5 cm; sterilní koncové úkrojky jsou podlouhlé, 2–2,5 cm dlouhé a 1 cm široké, přisedlé, na bázi uťaté, celokrajné nebo nad bází mělce laločnaté, na vrcholu zaokrouhlené; horní část listu je fertilní, s čárkovitými úkrojky hustě pokrytými sporangii. Výtrusnice jsou rezavě hnědé, se zakrnělým anulem.
Poznámka: Někteří současní badatelé považují podezřeň Osmunda regalis za široce rozšířený, morfologicky velmi proměnlivý druh. Popsané odchylky, které jsou zřejmě spojovány četnými přechody, taxonomicky nehodnotí ani jako samostatné druhy, ale pochybují dokonce o jejich samostatnosti na úrovni vnitrodruhových taxonů. Proměnlivost bude třeba znovu prověřit moderními taxonomickými metodami.
Osmunda regalis var. obtusifolia
Osmunda regalis var. obtusifolia
Osmunda regalis var. obtusifolia
Osmunda regalis var. obtusifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 12. a 22. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo a Parc national d’Andasibe-Mantadia).