Syn.: Othocallis armena (Grossh.) Speta, Scilla armena Grossh., Scilla siberica f. monantha Bordz., Scilla siberica subsp. armena (Grossh.) Mordak
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité
Othocallis siberica subsp. armena
Rozšíření: Tento poddruh roste v Turecku, Gruzii a Arménii, v nedávné době byl nalezen rovněž v Libanonu; na severovýchodě svého areálu navazuje na nominátní poddruh Othocallis siberica subsp. siberica, na východě na další subsp. caucasica.
Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté svahy, často poblíž míst s tajícím sněhem. Lokality leží v nadmořské výšce 1000–2500 m.
Othocallis siberica subsp. armena
Popis: Cibulnatá bylina až 15 cm vysoká; cibule je kulovitá, 0,7–1(–2) cm v průměru, s šedavým obalem; stvolů z jedné cibule může vyrůstat 1–3(–10). Listy jsou obvykle 2–3, čárkovité, (3–)5–6(–25) cm dlouhé a 0,4–0,5(–1,7) cm široké. Nicí květy vyrůstají na stvolu po 1(–2); listeny jsou trojúhelníkovité, na bázi objímavé, na vrcholu rozeklané; okvětní lístky jsou rozestálé, (1–)1,3–1,5 cm dlouhé a (0,3–)0,4–0,5 mm široké, tmavomodré, na bázi často bílé, s tmavším proužkem podél střední žilky; tyčinky jsou na bázi 1–2 mm široké; čnělka je 4–6 mm dlouhá. Plodem je hnědozelená tobolka; semena jsou vejcovitá, asi 3 mm dlouhá, světle hnědá, s bílým válcovitým masíčkem.
Poznámka: Taxony z okruhu Othocallis siberica se navzájem liší jen drobnými kvantitativními znaky, k nimž patří počet stvolů z jedné cibule, počet listů, velikost a odstín barvy květů, barva zralých tobolek. Rozdíly se projeví zpravidla až na úrovni populací, určit jednotlivé rostliny je obtížné. Hodnocení této proměnlivosti na poddruhové úrovni je zřejmě na místě.
Othocallis siberica subsp. armena
Othocallis siberica subsp. armena
Othocallis siberica subsp. armena
Fotografovala Eva Rencová, dne 31. 5. a 1. 6. 2013 (Turecko, průsmyk Soğanli Geçidi a Ovit Dağı).