Syn.: Hoita hirsuta Rusby, Hoita versicolor Rusby, Psoralea featherstonei J. F. Macbr., Psoralea lasiostachys Vogel, Psoralea marginata Meyen, Psoralea potens J. F. Macbr., Psoralea pubescens Poir., Psoralea pubescens var. lasiostachys (Vogel) J. F. Macbr., Psoralea remotiflora J. F. Macbr., Psoralea yurensis Rusby
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Otholobium pubescens
Rozšíření: Středoandský druh, vyskytuje se v Peru a Bolívii.
Ekologie: Roste v horských lesích a ve vlhké puně, rovněž v sekundární vegetaci, v nadmořské výšce zhruba od 2400 až do 3800 m.
Otholobium pubescens
Popis: Keř, 70–150(–250) cm vysoký, bohatě větvený, s horními větvičkami a stopkami květenství hustě chlupatými. Listy jsou dlouze řapíkaté, trojčetné, lístky úzce kopinaté, 5–6 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci lysé, na rubu především na žilkách jemně chlupaté. Květenství je klasnaté, axilární, 7–12(–20) cm dlouhé, obvykle přesahuje listy; kalich je přisedlý, až 7 mm dlouhý, výrazně žláznatě chlupatý, zelený až nachově naběhlý, kališní cípy jsou trojúhelníkovité až kopinaté, špičaté; koruna je 8–10 mm dlouhá, modrá. Plodem je lusk.
Záměny: Podobné druhy, např. Otholobium mexicanum a Otholobium munyense, mají květy menší, sotva 6 mm dlouhé. Odlišnosti jsou i v odění rostlin.
Využití: Nalézá uplatnění v tradiční jihoamerické medicíně, především při léčbě poruch trávení.
Poznámka: Tento druh býval dříve řazen k rodu Psoralea, po jeho revizi byl vyčleněn k rodu Otholobium, k němuž patří asi 53 druhů, které se vyskytují v jižní a tropické východní Africe, a rovněž dalších 8 druhů z andské oblasti Jižní Ameriky.
Otholobium pubescens
Otholobium pubescens
Otholobium pubescens
Otholobium pubescens
Otholobium pubescens
Otholobium pubescens
Otholobium pubescens
Fotografovala Věra Svobodová, dne 18. 9. 2015 (Peru, departament Áncash, Chavín de Huántar).