Syn.: Cacalia cylindrica Lam., Othonna tenuissima Haw., nom. illeg.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Othonna cylindrica
Rozšíření: Roste v jižní části Namibie a v Jihoafrické republice v provinciích Northern a Western Cape na jih přibližně po záliv Saldanha Bay. Výskyt dále na jih a východ je nejistý, může se vztahovat k příbuzným druhům.
Ekologie: Stanovištěm jsou písčiny nebo kamenitíé svahy od hladiny moře až do nadmořské výšky asi 1500 m. Typický druh oblastí se zimními srážkami a letním suchem a častými mlhami.
Othonna cylindrica
Popis: Sukulentní, bohatě větvený keřík, dorůstá výšky 15–100 cm; větvičky jsou vystoupavé, dřevnaté, lysé, na koncích dužnaté a bohatě olistěné. Listy jsou střídavé, dužnaté, vřetenovité, 3,5–4,5 cm dlouhé, asi 3 mm v průměru, zelené, nasivělé, často s červenou špičkou. Úbory tvoří chudé květenství, stopky úborů jsou tenké; zákrov je zvonkovitý, jednořadý, zákrovních listenů je 8–9, podlouhlých, na bázi srostlých listenů, zákroveček chybí, lůžko úboru je bez plevek; okrajových 7–15 květů je jazykovitých, samičích, žlutých, trubkovité květy jsou funkčně samčí, žluté, na vrcholu s 5 zoubky. Nažky jsou elipsoidní, lysé; chmýr tvoří drsné chloupky.
Othonna cylindrica
Othonna cylindrica
Othonna cylindrica
Othonna cylindrica
Othonna cylindrica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, West Coast National Park).