Syn.: Cineraria spinulosa Lam., Othonna amplexicaulis Thunb., Othonna denticulata Aiton, Othonna rigens (L.) Levyns, nom. illeg., Senecio rigens L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Othonna parviflora
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Northern, Western a Eastern Cape.
Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté porosty formace fynbos na pískovcových svazích, roste v územích se zimními srážkami. Lokality leží v rozpětí nadmořských výšek od hladiny moře až do 1850 m.
Othonna parviflora
Popis: Statná vytrvalá polokřovitá lysá rostlina vysoká 0,6–2,5 m; stonky jsou v dolní části větvené a částečně dřevnatí. Listy jsou střídavé, přisedlé, ploché, tlusté, kožovité, jen nevýrazně dužnaté, převážně obkopinaté, dolní 13,5–18,5 cm dlouhé a 5–10 cm široké, směrem nahoru se zmenšují, na bázi jsou objímavé, na okraji většinou drobně zubaté. Úbory tvoří bohaté a husté chocholičnaté květenství; zákrov je zvonkovitý, jednořadý, zákrovních listenů je obvykle 8, jsou na bázi srostlé, lůžko úboru je bez plevek; jazykovité květy jsou samičí, žluté, trubkovité květy jsou funkčně samčí, rovněž žluté, s 5 cípy. Nažky jsou elipsoidní, rýhované, hedvábitě chlupaté; chmýr tvoří drsné štětinky.
Poznámka: Jméno Othonna parviflora bylo v minulosti použito pro dvě dosti podobné, avšak nikoli totožné rostliny. P. J. Bergius použil pro vyobrazené rostliny toto jméno o čtyři roky dříve než Linné, který ale měl na mysli druh, k němuž se zřejmě vztahuje správné jméno Othonna quinquedentata. Podle některých současných badatelů by ale mohla být interpretace těchto jmen jiná.
Othonna parviflora
Othonna parviflora
Othonna parviflora
Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, De Vlught).