Syn.: Clinopodium fruticosum Forssk.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Otostegia fruticosa
Rozšíření: Areál se zřejmě prostírá v horských oblastech po obou stranách Rudého moře. V Africe byl zaznamenán v Eritreji, Etiopii a Somálsku, v Asii v Saúdské Arábii a v Jemenu. V rodu je rozlišováno celkem asi 16 dosti podobných druhů; rostou převážně v horských oblastech v Africe, jihozápadní a střední Asii.
Ekologie: Roste na skalách nebo na křovinatých kamenitých svazích v nadmořských výškách 800–3000 m, spíše provází srážkově bohatší území.
Otostegia fruticosa
Popis: Vystoupavý nebo přímý aromatický polokeř, dorůstající výšky až 2 m. Listy vstřícné, řapíkaté, vejčité, 1–4 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, vroubkované, tmavozelené, na spodní straně bíle plstnaté. Květenství větvené, latovité, na větvích se tvoří 1–4 lichopřesleny s listeny poněkud delšími než květy; kalich dvoupyský, široce nálevkovitý, dolní pysk 3–4krát větší než horní, nápadně zvětšený, až 1 cm dlouhý, suchomázdřitý, hnědavý; koruna dvoupyská, 13–20 mm dlouhá, bílá, na okraji prohnutého horního pysku s nápadnou řádkou chlupů.
Poznámka: Velmi variabilní druh, některými badateli rozlišováno více samostatných taxonů; jejich nomenklatura je neujasněná.
Otostegia fruticosaOtostegia fruticosa
Otostegia fruticosa
Otostegia fruticosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 15. a 17. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz: Hajjarah; Jabal Bura: mezi osadami Magáda a Aden) a Věra Svobodová, dne 15. 4. 2010 (Jemen, Hoteib).