Syn.: Ourisia alpina var. glabra Phil., Ourisia alpina var. pallens (Poepp. et Endl.) Benth., Ourisia pallens Poepp. et Endl., Ourisia rancoana Phil., Ourisia rosea Phil.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Ourisia alpina

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, na západě argentinských provinciích Mendoza, Neuquén a Río Negro a v sousedních regionech středního Chile.

Ekologie: Roste na horských loukách, na mokrých skalnatých svazích a při březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 2700 m. Kvete od prosince do února.

Ourisia alpina

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, dosahující výšky 7–25 cm. Přízemní listy jsou nahloučeny v růžici, jejich řapíky jsou 5–41 mm dlouhé, chlupaté, čepel je vejčitá až skoro okrouhlá, 10–45 mm dlouhá a stejně tak široká, po okraji vroubkovaná, obvykle lysá, lodyžní listy jsou vstřícné, menší. Lodyha je přímá, 6,5–15 cm dlouhá, chlupatá, květenství je terminální, vrcholičnaté, mnohokvěté, květy jsou 11–22 mm dlouhé, 2pyské, světle růžové až nafialovělé, s tmavými žilkami; kalich je zvonkovitý, 4–7 mm dlouhý, lysý nebo chlupatý, cípy jsou kopinaté, špičaté; korunní trubka je 8,5–16 mm dlouhá, cípy jsou nestejné, obsrdčité, 4,5–6,5 mm dlouhé; tyčinky jsou 4. Plodem je tobolka, až 6 mm dlouhá.

Ourisia alpina
Ourisia alpina
Ourisia alpina
Ourisia alpina

Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, San Carlos de Bariloche, cestou od jezera Laguna Cab k Laguna Cretón).