Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Ourisia fragrans

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, jehož areál se táhne podél středochilsko-argentinské hranice od argentinské provincie Nequén po Río Negro, vyskytuje se i v přilehlých regionech středního Chile.

Ekologie: Roste na vlhkých skalách, v přistíněných štěrbinách skal, v nadmořských výškách zhruba od 1300 až do 2200 m. Kvete od prosince do února.

Ourisia fragrans

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou plazivou, až 23 cm dlouhou. Řapíky jsou 5–26 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, čepel je vejčitá, 6–21 mm dlouhá a 4,5–16 mm široká, na bázi klínovitá, po okraji vroubkovaná, na vrcholu zaokrouhlená, po obou stranách žláznatě chlupatá. Květenství je terminální, hroznovité, 2–7květé, květy jsou stopkaté, 15–20 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 6–10 mm dlouhý, jeho cípy jsou kopinaté, žláznatě chlupaté; koruna je bělavá až narůžovělá či nafialovělá, cípy jsou obsrdčité, 4–5 mm dlouhé; fertilních tyčinek je 5, všechny jsou zhruba stejně dlouhé. Plodem je tobolka, až 4,5 mm dlouhá.

Ourisia fragrans
Ourisia fragrans
Ourisia fragrans
Ourisia fragrans

Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, San Carlos de Bariloche, cestou od jezera Laguna Cab k Laguna Cretón).