Syn.: Acetosella articulata (Savigny) Kuntze, Oxalis platensis A. St.-Hil. et Naudin, Acetosella platensis (A. St.-Hil. et Naudin) Kuntze, Oxalis halophila Arechav., Oxalis floribunda Lehm.
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité
Oxalis articulata
Rozšíření: Druh Jižní Ameriky – vyskytuje se v oblasti jižní Brazílie, severní Argentiny a Uruguaye. Odtud byl rozšířen pro svoji okrasnou hodnotu do dalších částí světa s mírným klimatem, kde úspěšně zplaňuje do volné přírody (např. západní a jižní Evropa, Azorské ostrovy, západní Austrálie, Nový Zéland).
Ekologie: Roste na písčinách a suchých trávnících, často v pobřežním pásmu, avšak stoupá i do nadmořské výšky okolo 500 m, objevuje se v okolí zahrad a lidských sídel, kolem cest, také na rumištích, často na obdělávaných a narušených půdách. V chladnějších oblastech obtížně přezimuje. Kvete od dubna do října.
Oxalis articulata
Popis: Vytrvalá bylina s hlízovitými rhizomy, 10–30 cm vysoká, lehce chlupatá. Listy jsou trojčetné, složené ze srdčitých lístků. Květní stvol je ukončen okolíkem růžových květů. Plodem je tobolka.
Poznámka: Kromě botanického druhu se na zahradách pěstují také kultivary s květy v barvách od bílé až po tmavě růžovou. Pěstování v našich klimatických podmínkách vyžaduje plné slunce a dobrou drenáž. Nutný je též kryt na zimu.
Oxalis articulata
Oxalis articulata
Fotografováno v dubnu 2007 (Itálie, Toskánsko, Sovicille, okraj olivového háje).