Syn.: Ceratoxalis stricta (L.) Lunell, Oxalis europaea Jord., Oxalis fontana Bunge, Xanthoxalis europaea (Jord.) Moldenke, Xanthoxalis fontana (Bunge) Holub, Xanthoxalis stricta (L.) Small
Česká jména: šťavel evropský (Danihelka 2012)
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité
Oxalis stricta
Rozšíření: Původní v Severní Americe – od kanadského Nového Skotska a Floridy až po Colorado a Mexiko. Zavlečen do Evropy, východní Asie, také do centrální Afriky a na Nový Zéland. V České republice se vyskytuje roztroušeně po celém území, hojnější v teplejších oblastech. Poprvé byl u nás zaznamenán v roce 1843 na Moravě.
Ekologie: Roste v křovinách, hájích, lesích, také jako plevel v zahradách, na polích, úhorech a rumištích, na vlhčích, nevápenných půdách, v pásmu od nížin až do podhůří. Kvete od května až do října.
Oxalis stricta
Popis: Jednoletá, dvouletá až vytrvalá bylina, 15–40 cm vysoká, lodyha je přímá, nahoře roztroušeně chlupatá. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, 3četné, lístky obsrdčité, 15–21 mm dlouhé, 16–27 mm široké, žlutavé až tmavě zelené, řapíky bez palistů, plodní stopky vzpřímené nebo odstálé, květenství úžlabní, dlouze stopkaté květy bledě žluté. Plodem je řídce chlupatá nebo olysalá tobolka.
Oxalis strictaOxalis stricta
Oxalis strictaOxalis stricta
Fotografoval Jindřich Houska, dne 27. 8. 2006 (údolí Zahořanského potoka mezi Zahořany a Libřicemi).