Syn.: Acetosella violacea subsp. latifolia (Kunth) Kuntze, Ionoxalis latifolia (Kunth) Rose, Ionoxalis vallicola Rose, Oxalis vallicola (Rose) R. Knuth, Sassia latifolia (Kunth) Holub
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité
Oxalis latifolia
Rozšíření: Pochází z tropické Střední a Jižní Ameriky – od jižního Mexika přes Střední Ameriku a Karibik až po Brazílii a Bolívii. Pomocí lidské činnosti se druh rozšířil i v dalších oblastech Jižní Ameriky, v jihozápadní části USA, jižní Asii, Africe, Austrálii, Polynésii, na Madagaskaru a Seychelských ostrovech, také v Makaronésii. V Evropě se vyskytuje na Azorech, ve Španělsku a Portugalsku, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku a severním Německu. U nás se druh objevil celkem nedávno a vyskytuje se pouze ve specifických podmínkách zahradnických závodů (skleníky, pařeniště apod.).
Ekologie: Na místech původního výskytu roste ve vlhkých lesích v horských oblastech, ale i kolem silnic a na jiných sekundárních stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000(–3000) m.
Oxalis latifolia
Popis: Vytrvalé rostliny s jednou podzemní cibulí, která tvoří postranní rozmnožovací cibulky. Dorůstá výšky 10–30 cm. Listy jsou 3četné, lístky trojúhelnikovitě obsrdčité, vytvářejí přízemní růžici složenou z 3–9(–30) listů. Květní stvoly jsou zpravidla delší než listy, lehce chlupaté. Květenství vrcholičnaté, okolíkovitě stažené, složené z 5–15(–20) květů. Květy jsou růžově červené až modravě fialové. Plodem je elipsoidní tobolka.
Poznámka: Šťavel širolistý je významným a značně agresivním plevelem ve sklenících. Většinou se šíří pomocí dceřiných cibulek v kompostech a zahradnických zeminách. V mírném pásu většinou nepřežívá tužší zimy, pokud roste na volných plochách.
Oxalis latifolia
Oxalis latifolia
Fotografováno v květnu 2007 (Praha, skleník zahradnictví).