Syn.: Acetosella oregana (Nutt. ex Torr. et A. Gray) Kuntze, Oxalis acetosella var. oregana (Nutt.) Trel., Oxalis acetosella subsp. oregana (Nutt.) D. Löve, Oxys oregana (Nutt.) Greene
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité
Oxalis oregana
Rozšíření: Druh pacifického pobřeží Severní Ameriky, areál se táhne od jihozápadu kanadské Britské Kolumbie přes západ amerických států Washington a Oregon až do pobřežních oblastí centrální Kalifornie.
Ekologie: Roste v přímořských smíšených a jehličnatých lesích, v lesních lemech a křovinách, často se objevuje na březích vodních toků, v nadmořských výškách od 10 až do 800(–1000) m. Kvete od února do září.
Oxalis oregana
Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina s podzemním oddenkem, bez dceřiných pacibulek. Listy jsou přízemní, 3četné, řapík je 5–15(–21) cm dlouhý, řídce až hustě chlupatý, lístky jsou široce obsrdčité, 1–3(–4) cm dlouhé, řídce chlupaté, na líci kolem hlavní žilky často světlejší, na rubu purpurově naběhlé. Květy jsou jednotlivé, stopka je (6–)11–25 cm dlouhá, lysá nebo řídce chlupatá, se 2 drobnými listeny; kališní lístky jsou kopinaté, asi 10 mm dlouhé, špičaté, korunní lístky jsou (8–)15–25 mm dlouhé, bílé až narůžovělé, obvykle na bázi se žlutou skvrnkou a purpurovými žilkami. Plodem je vejcovitá tobolka, 6–8(–12) mm dlouhá, lysá.
Poznámka: Západoamerický druh Oxalis oregana je dosti podobný ve východní části Severní Ameriky rozšířenému druhu Oxalis montana, oba jistě patří do přízně eurasijského šťavelu kyselého (Oxalis acetosella).
Oxalis oregana
Oxalis oregana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 8. 2017 (USA, Kalifornie, Redwood National and State Parks).