Syn.: Acetosella pubescens Kuntze, Oxalis glandulosa (R. Knuth) Pittier, nom. illeg., Oxalis glandulosa Jacq., Oxalis knuthii Pittier, nom. inval., Oxalis pubescens Kunth, nom. illeg., Oxalis saulierei R. Knuth, Oxalis vulcanicola Donn. Sm., Xanthoxalis spiralis (Ruiz et Pav. ex G. Don) Holub, Xanthoxalis vulcanicola (Donn. Sm.) Small
Čeleď: Oxalidaeae Juss. – šťavelovité
Oxalis spiralis
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se táhne tropickou Střední a Jižní Amerikou od jižního Mexika až po severní Argentinu. Je dosti proměnlivý a v areálu tvoří více poddruhů.
Ekologie: Provází dubové lesy často v mlžném stupni, často v nich roste na okrajích cest. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–3400 m.
Oxalis spiralis
Popis: Vytrvalá bylina; lodyha je přímá nebo poléhavá, 20–50 cm vysoká, poněkud dužnatá a později i dřevnatějící. Listy vyrůstají střídavě na koncích lodyh, jsou řapíkaté, trojčetné; lístky jsou krátce řapíčkaté, obvejčité až obkopinaté, na vrcholu vykrojené, prostřední je (0,5–)1,2–2,5(–3,8) cm dlouhý a (0,4–)0,8–15(–3) cm široký; řapík je (1,3–)1,8–4,5(–7) cm dlouhý. Květenství je úžlabní chocholík z 3–12 pětičetných květů; kališní lístky jsou úzce trojúhelníkovité, 3–5(–6,5) mm dlouhé; korunní lístky jsou (5,5–)11–16 mm dlouhé, jasně žluté nebo žlutooranžové, v ústí s červenavou žilnatinou; tyčinek je 10, tvoří 2 nestejně dlouhé kruhy; gyneceum srůstá z 5 plodolistů. Plody jsou obvejcovité tobolky 3–7 mm dlouhé.
Oxalis spiralis
Oxalis spiralis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 3. 2014 (Panama, Volcán Barú).