Syn.: Acetosella tetraphylla (Cav.) Kuntze, Ionoxalis cuernavacana Rose, Ionoxalis divaricata Small, Ionoxalis mucronata Rose, Ionoxalis scopulorum Rose, Ionoxalis tetraphylla (Cav.) Rose, Oxalis cuernavacana (Rose) R. Knuth, Oxalis deppei Lodd., Oxalis hayi R. Knuth, Oxalis mucronata (Rose) R. Knuth, Oxalis scopulorum (Rose) R. Knuth, Sassia tetraphylla (Cav.) Holub
Česká jména: šťavel čtyřlistý (Mareček 1999)
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité
Oxalis tetraphylla
Rozšíření: Středoamerický druh, původem zřejmě z Mexika, v současnosti rozšířený v pásu od Mexika až po západní Panamu, zavlečený rovněž na další kontinenty (včetně Evropy).
Ekologie: Ve své domovině roste v borech a dubinách, na kávovníkových plantážích i podél cest, v nadmořských výškách od 1100 až do 2000 m, objevuje se však také v okolí lidských sídel a zahrad.
Oxalis tetraphylla
Rozšíření: Bezlodyžná vytrvalá bylina s cibulkami vejcovitými až kulovitými. Přízemní listy jsou řapíkaté, 4četné, lístky jsou obvejčité až skoro trojúhelníkovité, 19–42 mm dlouhé a 14–37 mm široké, na bázi klínovité, na vrcholu zaokrouhlené, uťaté až obsrdčité, zelené s tmavě nachovou kresbou, lysé nebo chlupaté. Květenství vyrůstá na stopce 15–40 cm dlouhé, je (5–)7–11květé; listeny jsou trojúhelníkovité, 2,6–3,1 mm dlouhé, lysé; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou úzce vejčité, 4,5–5 mm dlouhé; korunní lístky jsou 14–16 mm dlouhé a 6–6,5 mm široké, růžové až nafialovělé. Plodem je tobolka až 13 mm dlouhá.
Využití: Oblíbená zahradní i pokojová rostlina, pro své charakteristické čtyřčetné listy pěstovaná jako tzv. „čtyřlístek pro štěstí“. V klimatických podmínkách střední Evropy je zapotřebí rostlinu chránit před mrazem. V kultuře je možno postřehnout několik kultivarů.
Poznámka: Dříve býval rozlišován ještě rovněž mexický druh Oxalis deppei, rozdíl mezi oběma druhy byl spatřován především ve tvaru jejich podzemních orgánů. Většina současných mezinárodních botanických databází (stejně tak středoamerická literatura) již tyto dva druhy nerozlišuje.
Oxalis tetraphylla
Oxalis tetraphylla
Oxalis tetraphylla
Oxalis tetraphylla
Fotografováno ve dnech 31. 8. 2008 (rostliny pocházejí z kultury – Slezsko, Frýdek) a 22. 6. 2018 (Čechy, Polabí).