Syn.: Hesperoxalis triliifolia (Hook.) Small
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité
Oxalis trilliifolia
Rozšíření: Druh severozápadu USA, vyskytuje se především v západní části států Washington a Oregon, zasahuje i na sever Kalifornie, vzácně se objevuje také na severu státu Idaho.
Ekologie: Roste v přímořských jehličnatých lesích s charakteristickou sekvojí stálezelenou (Sequoia sempervirens) a douglaskou tisolistou (Pseudotsuga menziesii), ve smíšených lesích, v mokřinách a na březích vodních toků, v pásu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od května do září.
Oxalis trilliifolia
Popis: Bezlodyžná vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, bez stolonů i pacibulek. Listy jsou bazální, jejich řapík je 15–30 cm dlouhý, čepel 3četná, lístky jsou široce obsrdčité, 2–4(–6) cm dlouhé, řídce chlupaté. Květenství je vrcholičnaté, 2–9(–15)květé; stvol je přímý, 15–25 cm dlouhý, lysý nebo řídce chlupatý; kališní lístky jsou kopinaté až vejčité; korunní lístky jsou obvejčité, 8–14 mm dlouhé, nahoře vykrojené, bílé až narůžovělé, bez výrazněji vybarvených žilek. Plodem je úzce elipsoidní tobolka, 15–25(–30) mm dlouhá, lysá.
Záměny: Na severozápadě USA se vyskytuje ještě jeden další bělokvětý původní druh šťavelu Oxalis oregana, jehož listy obvykle bývají na líci u střední žilky světlejší, květy tohoto druhu navíc vyrůstají pouze jednotlivě.
Poznámka: Rod Oxalis je velmi početný, odhaduje se, že zahrnuje přes 500 druhů, jen v USA se vyskytuje na 40 druhů, z nichž asi 13 druhů je zde nepůvodních.
Oxalis trilliifolia
Oxalis trilliifolia
Oxalis trilliifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 8. 2017 (USA, Oregon, okolí Multnomah Falls).