Syn.: Oxalis berningeri R. Knuth, Oxalis hapalconidea Barnéoud, Oxalis tolguacensis R. Knuth, Acetosella antucensis (Phil.) Kuntze, Acetosella hapalconidea (Barnéoud) Kuntze, Acetosella valdiviensis (Barnéoud) Kuntze, Oxalis antucensis Phil., Oxalis capillipes R. Knuth, Oxalis chubutensis Speg. ex R. Knuth, Oxalis illini R. Knuth, Oxalis negrensis R. Knuth, Oxalis tinctoria Poepp. ex Progel, Oxalis valdiviana Vilm., Xanthoxalis valdiviensis (Barnéoud) Holub
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité
Oxalis valdiviensis
Rozšíření: Druh středního Chile (Región V–X) a přilehlých částí západní Argentiny (provincie Chubut, Neuquen, Río Negro). Byl zavlečen i do Británie.
Ekologie: Roste ve valdivijských lesích, na březích vodních toků, stoupá do nadmořské výšky okolo 1500 m. Ve své domovině kvete v lednu a únoru.
Oxalis valdiviensis
Popis: Vytrvalá bylina, až 30 cm vysoká, s krátkou lodyhou vystoupavou až přímou, obvykle nevětvenou, olistěnou. Listy jsou dlouze řapíkaté, trojčetné, lístky přisedlé, obsrdčité, až 1 cm dlouhé, celokrajné, lysé. Květenství je okoličnaté až latnaté, vyrůstá na lysých stopkách přesahujících listy; květy jsou pětičetné, kalich dosahuje zhruba čtvrtiny délky koruny, kališní cípy jsou tupé, lysé; korunní lístky jsou 10–15 mm dlouhé, obvejčité, žluté, s červenými žilkami. Plodem je tobolka.
Využití: Tento druh se dostává do nabídky i evropských semenářských firem, vysazuje se v zahradách jako okrasná trvalka. Tuhé mrazy však patrně nesnese, pro naše klimatické podmínky zřejmě vhodný nebude.
Oxalis valdiviensis
Oxalis valdiviensis
Oxalis valdiviensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 2. 2012 (Argentina, prov. Neuquén, Camino de los Siete Lagos).