Syn.: Chorizanthe perfoliata A. Gray, Eriogonum perfoliatum (Torr. et A. Gray) S. G. Stokes, Mucronea perfoliata (A. Gray) A. Heller
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Oxytheca perfoliata

Rozšíření: Vyskytuje se na jihozápadě USA, v širším okruhu Mohavské pouště, tedy v jižní Kalifornii, jižní a západní Nevadě, v severozápadní Arizoně a v jihozápadním Utahu.

Ekologie: Roste v aridních oblastech, na písčitých a skalnatých stanovištích, v sezónně zaplavovaných údolích, v nadmořských výškách od 600 až do 1900 m. Kvete od dubna do srpna. Slouží jako živná rostlina pro housenky motýla Apodemia mormo.

Oxytheca perfoliata

Popis: Jednoletá bylina s poléhavým habitem, 6–20 cm vysoká a 5–40 cm široká. Bazální listy jsou podlouhlé až obkopinaté nebo kopisťovité, 10–60 mm dlouhé a 3–15 mm široké, po okraji brvité, jinak lysé. Květenství je terminální, vrcholičnaté, 8–17 cm dlouhé, květy vyrůstají po 5–10 a jsou podepřené srostlými listeny trojúhelníkovitého až kopinatého tvaru, které jsou 1–2,5 cm dlouhé, na vrcholu osinaté, zbarvené v různých tónech červené, fialové či hnědé; okvětních lístků je 6, jsou bílé, žlutozelené či růžové, 1,5–2,5 mm dlouhé; nitky tyčinek jsou 1–1,5 mm dlouhé, prašníky jsou růžové či červené. Plodem je hnědá nažka, až 2 mm dlouhá.

Poznámka: Rod Oxytheca v současnosti zahrnuje tři druhy, všechny se vyskytují na západě Severní Ameriky, druh Oxytheca dendroidea se v endemickém poddruhu objevuje i v Jižní Americe, na středochilsko-argentinském pomezí.

Oxytheca perfoliata
Oxytheca perfoliata

Fotografováno dne 7. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Mohavská poušť, nedaleko Manzanaru).