Syn.: Bombacopsis fendleri (Seem.) Pittier, Bombacopsis jaris Pittier, Bombacopsis quinata (Jacq.) Dugand, Bombacopsis sepium Pittier, Bombax fendleri (Seem.) Benth. ex B. D. Jacks., Bombax fendleri (Seem.) Pittier, Bombax nicoyense Pittier, Bombax quinatum Jacq., Pachira bracteolata Decne., Pachira fendleri Seem., Pochota quinata (Jacq.) W. D. Stevens, Pochota vulgaris Ram. Goyena
Čeleď: Bombacaceae Kunth – cejbovité; Malvaceae Juss. – slézovité
Pachira quinata
Rozšíření: Druh amerických tropů, areál se táhne od Hondurasu po Kolumbii a Venezuelu. Místy se sází do živých plotů a bývá vysazován i do plantáží.
Ekologie: Roste v sezónně opadavých lesích v území se střídáním období dešťů a sucha, místy patří k dominantním dřevinám. Vystupuje do nadmořských výšek 500(–1300) m.
Pachira quinata
Popis: Poloopadavý strom, zpravidla součást nejvyššího stromového patra, vysoký až 30 m; kmen mívá na bázi kořenové náběhy; borka je tmavá, pokrytá krátkými silnými kuželovitými trny, ve stáří rozpraskaná do obdélníkových plošek; letorosty jsou silné, trnité. Listy jsou střídavé, dlanitě složené; řapík je až 12 cm dlouhý; lístky jsou obkopinaté, 4–17 cm dlouhé a 2–8 cm široké, na bázi zaokrouhlené až klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo zašpičatělé. Květy vyrůstají jednotlivě na koncích větví; kalich je srostlý, zvonkovitý; korunních lístků je 5, jsou čárkovité, až 11 cm dlouhé, vně bílé, uvnitř načervenalé; tyčinek je velký počet, jsou stejně dlouhé jako koruna; gyneceum srůstá z 3–5 plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou až 10 cm dlouhé dřevnaté tobolky; semena jsou uložena v měkkých dlouhých chlupech.
Využití: Jeden z významných druhů středoamerických stromů, jeho dřevo je velmi tvrdé a pevné a hodí se k dřevěným konstrukcím a na výrobu parket, dají se z něj vyrábět různé nástroje a vhodné je i použití v řezbářství.
Pachira quinata
Pachira quinataPachira quinata
Pachira quinata
Pachira quinata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, v únoru 2009 (Kostarika, Boca Tapada; NP Rincón de la Vieja, Azufrales; NP Santa Rosa, La Casona; Nosara).