Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Pachypodium geayi
Rozšíření: Madagaskarský endemit, roste jen v jižní části ostrova v provincii Toliara.
Ekologie: Součást proslulého jihomadagaskarského trnitého buše, vystupuje do nadmořských výšek kolem 500 m. Provází území s průměrnými ročními teplotami kolem 24 °C, přičemž teplotní minima příliš neklesají pod 15 °C. Srážek zde spadne za rok 400–450 mm, ale většina z nich v průběhu prosince až března a po zbytek roku téměř nic.
Pachypodium geayi
Popis: Podivuhodný opadavý stromek vysoký 4–5 m s lahvicovitě ztloustlým, jen v mládí trnitým, v dospělosti hladkým kmenem; krátké větve jsou pokryty trny sdruženými po trojicích. Listy jsou kožovité, krátce řapíkaté, čárkovité, 14–27 cm dlouhé a 1–3 cm široké, na rubu jemně chlupaté, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je bohatý chocholík složený z vidlanů; stopka květenství je 4–8 cm dlouhá; stopky květů jsou 1–1,5 cm dlouhé; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou vejčité, 4–6 mm dlouhé, špičaté; koruna je nálevkovitá, bílá se žlutým středem, s dolní úzkou částí trubky asi 4 mm dlouhou, výše se rozšiřující, cípy jsou rozestálé, kopinaté, asi 1,5 cm dlouhé; tyčinky jsou vyniklé, s nitkami asi 1 cm dlouhými; plodolisty jsou 2. Plodolisty jsou rozestálé lysé měchýřky asi 15 cm dlouhé; semena nesou na vrcholku chomáček bílých chlupů.
Ohrožení a ochrana: Na tento druh se podobně jako na ostatní zástupce rodu vztahuje ochrana prostřednictvím mezinárodní úmluvy o obchodu s přírodninami CITES.
Poznámka: Vzhledem tento druh rodu Pachypodium spíše připomíná mladé madagaskarské baobaby (např. Adansonia grandidieri).
Pachypodium geayi
Pachypodium geayi
Pachypodium geayi
Pachypodium geayi
Pachypodium geayi
Pachypodium geayi

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 10. 2016 (Madagaskar, Toliara, Arboretum d‘Antsokay).