Syn.: Pachypodium champenoisianum Boiteau, Pachypodium ramosum Costantin et Bois, Pachypodium rutenbergianum var. lamerei (Drake) Poiss., Pachypodium rutenbergianum f. lamerei (Drake) Poiss.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Pachypodium lamerei
Rozšíření: Madagaskarský endemit, roste především v jižní a západní části ostrova. Dosud byl zjištěn v provinciích Fianarantsoa, Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Roste v suchých lesích a na skalnatých svazích, vystupuje do nadmořských výšek okolo 2000 m.
Pachypodium lamerei
Popis: Opadavý stromek se ztloustlým trnitým kmenem, dorůstá do výšky 3–6 m; na kmeni i na větvích jsou trny shloučeny po trojicích. Listy jsou nahloučeny na konec větví; řapík je 3–5 cm dlouhý; čepel je obkopinatá, 13–36 cm dlouhá a 4–9 cm široká, na líci lysá, na rubu někdy plstnatá, celokrajná, na vrcholu s hrotem 2–8 mm dlouhým; postranní žilky jsou od sebe vzdáleny asi na 2 mm. Květenství vyrůstá na stopce 5–9 cm dlouhé, nese na vrcholu okolíkovitě shloučené pětičetné květy na stopkách 0,5–1 cm dlouhých; kališní cípy jsou trojúhelníkovité, asi 4 mm dlouhé; koruna je řepicovitá, bílá, se žlutým středem, s trubkou 2,5–4,5 cm dlouhou, cípy jsou rozestálé, šikmo obvejčité, 2,5–6 cm dlouhé; tyčinky jsou ukryté v korunní trubce; plodolisty jsou 2. Měchýřky jsou přímé, 25–30 cm dlouhé a asi 1,5 cm široké, lysé; semena nesou chomáček bílých, asi 4 cm dlouhých chlupů.
Ohrožení a ochrana: Na druhy rodu Pachypodium se vztahuje ochrana prostřednictvím mezinárodní úmluvy o obchodu s přírodninami CITES.
Poznámka: Někteří badatelé ještě v rámci tohoto druhu rozlišují var. ramosum, která by se měla vyznačovat na rubu lysými listy a většími květy. Jí zřejmě odpovídají rostliny na našich obrázcích.
Pachypodium lamerei
Pachypodium lamerei
Pachypodium lamerei
Pachypodium lamerei

Fotografovaly Radka Urbančíková, v prosinci 2009, a Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national Tsingy de Bemaraha).