Syn.: Pachypodium lealii subsp. saundersii (N. E. Br.) G. D. Rowley
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Pachypodium saundersii
Rozšíření: Pachypodium saundersii se vyskytuje na severovýchodě Jihoafrické republiky (v provinciích KwaZulu-Natal, Lebombo, Mpumalanga a Limpopo), ve Svazijsku, jižním Mozambiku a Zimbabwe. Rostliny rodu Pachypodium jsou rozšířeny v aridních oblastech jižní Afriky a na Madagaskaru. Rod čítá asi 20 druhů, pět je domácích v kontinentální Africe, ostatní na Madagaskaru. Nejnápadnější rys rodu je silně zbytnělý kmen s tenkými výhonky nebo větévkami. Sukulentní kmeny slouží jako zásobárna vody a umožňují přežít v nejnáročnějších podmínkách.
Ekologie: Druh roste v suchých lesích mezi skalami nebo ve skalních štěrbinách. Kvete od února do června.
Pachypodium saundersii
Popis: Keř dorůstající až 1,5 m výšky. Ze zbytnělého kmene, který může dosáhnout průměru až 1 m, vyrůstají tenké větve. Listy jsou střídavě uspořádané, kopinaté až kopisťovité, s lesklým lysým povrchem a s chloupky na okraji. Palisty na bázi listů jsou přeměněny v trny, které přetrvávají, i když listy opadnou. Koruny jsou trubkovité s pěti cípy, 2,5–3,5 cm dlouhé, voskovité, bílé, narůžovělé, se žlutavým ústím hrdla, vně zabarvené purpurově. Plody jsou válcovité nebo vřetenovité měchýřky až 10 cm dlouhé. Ve zralosti se rozštěpí a uvolní množství semen s chmýrem.
Využití: Dekorativní rostlina s nápadnými květy a objemným kmínkem, dobře doplňuje skalkové zahrady v teplejších klimatických oblastech a pěstuje se jako hrnková rostlina v mírném pásmu.
Poznámka: Rod Pachypodium je blízce příbuzný rodu Adenium, ale liší se od něj tím, že palisty na bázi listů jsou přeměněny do dlouhých tuhých trnů.
Pachypodium saundersii
Pachypodium saundersii
Pachypodium saundersii
Pachypodium saundersii
Pachypodium saundersii
Fotografováno dne 9. 4. 1012 (Jihoafrická republika, Blyde River Canyon).