Syn.: Justicia lutea (Nees) Ruiz et Pav. ex B. D. Jacks., nom. illeg.
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Pachystachys lutea
Rozšíření: Druh pochází ze severozápadu Jižní Ameriky, ze západního okraje Amazonie a předhůří centrálních And, vyskytuje se v brazilském státě Acre, ekvádorské provincii Napo a peruánských oblastech Cuzco, Huanuco, Junín, Lima, Loreto a San Martin. Rod Pachystachys zahrnuje asi 10 druhů.
Ekologie: V přírodě roste v lesních lemech, na okrajích roklí, na srázech útesů a na březích řek, v nadmořských výškách od 230 až do 1100 m.
Pachystachys lutea
Popis: Neopadavý, až 100 cm vysoký keř, bohatě větvený. Listy jsou vstřícné, kopinaté až vejčitě kopinaté, tupě zašpičatělé, 10–15 cm dlouhé a 2,5–4 cm široké, na okraji mírně zvlněné, s vyniklou žilnatinou. Květenství je terminální, vzpřímené, klasovité, z paždí žlutých, srdčitých, asi 2,5 cm dlouhých listenů vyrůstají bílé, dvoupyské květy až 4 cm dlouhé. Plodem jsou tobolky.
Využití: Oblíbená okrasná rostlina vysazovaná v parcích a zahradách tropických a subtropických oblastí světa. V mírném pásmu je pěstovaná jako kontejnerová rostlina. I když květy poměrně rychle opadají, žluté listeny vydrží na rostlině poměrně dlouho.
V zemích původu se používá v lidové medicíně při léčbě nachlazení, kašle a horečky.
Pachystachys lutea
Pachystachys lutea
Pachystachys lutea
Fotografováno dne 17. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Honolulu).