PAEONIA CORIACEA Boiss. – pivoňka koželužská / pivonka

Syn.: Paeonia corallina subsp. coriacea (Boiss.) Maire, Paeonia coriacea var. maroccana (Pau et Font Quer ex Maire) Romo, Paeonia mascula subsp. coriacea (Boiss.) Malag., Paeonia russoi var. coriacea (Boiss.) Coss. ex Batt.
Česká jména: pivoňka koželužská (Mareček 1999)
Čeleď: Paeoniaceae Raf. – pivoňkovité

Paeonia coriacea

Rozšíření: Západomediteránní druh, vyskytuje se v horách jižního Španělska a severního Maroka. Někdy bývá uváděn i ze severu Alžírska, kde se však zřejmě budou vyskytovat již jiné druhy (např. Paeonia algeriensis).

Ekologie: Roste ve světlých lesích a jejich lemech, také na horských loukách a podél starých zdí, na stanovištích kamenitých a skalnatých, v nadmořských výškách od 700 až do 2300 m. Kvete od března do května.

Paeonia coriacea

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až 60 cm dlouhou, lysou. Listy jsou řapíkaté, dvakrát trojčetné, přičemž některé z těchto devíti lístků mohou být ještě dále dělené, takže nakonec je lístků 9–16(–19), ty jsou kopinaté, široce eliptické až vejčité, až 16 cm dlouhé a až 8 cm široké, terminální řapíčkaté, postranní přisedlé, na bázi zaokrouhlené až klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, kožovité, po obou stranách lysé, na rubu šedozelené. Květy vyrůstají jednotlivě na konci lodyhy, dosahují 7–15 cm v průměru, korunní lístky (5–7) jsou obvejčité, růžové; tyčinky jsou až 2 cm dlouhé, jejich nitky jsou červené, prašníky žluté, pestíky jsou obvykle 2, lysé. Měchýřky jsou 4–6 cm dlouhé.

Poznámka: K rodu Paeonia je v současnosti započítáváno 36 akceptovaných druhů, naprostá většina z nich se vyskytuje v mírných a subtropických oblastech východní polokoule (jen v Číně asi 15 druhů), dva druhy rodu však zasahují i na západ Severní Ameriky.

Paeonia coriacea
Paeonia coriacea

Fotografovala Věra Svobodová, dne 15. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie, El Torcal de Antequera).