Syn.: Paeonia moutan subsp. atava Bruhl, Paeonia suffruticosa subsp. rockii S. G. Haw et L. A. Lauener
Čeleď: Paeoniaceae Rudolphi – pivoňkovité
Paeonia rockii

Rozšíření: Původní je v Číně, vyskytuje se na jihu v provinciích Kan-su (Gansu) a Šan-si (Shaanxi), na západě v provinciích Che-nan (Henan) a Chu-pej (Hubei). Jedná se o nejběžněji pěstovaný druh botanické dřevité pivoňky v západní Evropě a v Severní Americe.

Ekologie: Roste v opadavých listnatých lesích, v lesích borovice Armandovy a na keřnatých stráních, v nadmořské výšce od 1100 až do 2800 m.

Popis: Keř vysoký až 180 cm. Květy jsou velké, koncové, solitérní. Květní disk vytváří pochvu, která částečně obaluje báze pestíků. Pestíků je více jak 5, jsou hustě chlupaté. Charakteristické jsou bílé květy (Ø 13–19 cm) s tmavě purpurovou skvrnou při bázi. Tyčinky, květní disk i čnělka jsou žluté, mívá 5(–6) pestíků. Dobře vyvinuté listy mívají 19–33 lístků.

Poznámka: Mateřský druh zahradních dřevitých pivoněk s tmavou skvrnou na bázi květu. První popis tohoto druhu pochází od Bruhla z roku 1896, který jej popsal jako poddruh P. moutan podle rostlin pěstovaných v klášteře Chumbi, Tuk Chang, v okrese Yadong v Tibetu. Novými výzkumy bylo potvrzeno, že dřevité pivoňky tibetských klášterů byly mnichy dovezeny z centrální Číny. Podobně je tomu také s rostlinami pěstovanými v Bhútánu.
Rostliny byly do Evropy dovezeny dr. J. F. Rockem, který navštívil v letech 1925–1926 jižní Čínu. V klášteře Choni (provincie Gansuby – původ rostlin se traduje z klášterů u hory Taibai) nasbíral semena, která zaslal do Anglie, USA, Kanady a Švédska. V roce 1928 byl klášter zničen při náboženských nepokojích. Rostliny byly dlouho pěstovány pouze jako kultivar P. suffruticosa, teprve v roce 1990 Haw a Lauener je popsali jako poddruh a o dva roky později čínští autoři jako samostatný druh.

Paeonia rockii
Paeonia rockiiPaeonia rockii

P. rockii subsp. taibaishanica D. Y. Hong má lístky převážně oválné, často hluboce laločnaté. Popsán byl z hory Taibai v roce 1985. Roste na severních stráních Qin Ling (prov. Šan-si) v nadmořské výšce 1 300–2 000 m. Zdá se, že jeden z pěstovaných typů P. rockii – ´Rock´s Variety´, který byl dovezen z Choni, by měl patřit k tomuto poddruhu.

Paeonia rockii

Fotografovali Pavel Sekerka, dne 30. 4. 2007 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy), a Ladislav Hoskovec, dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).