Syn.: Paeonia corallina var. pubescens Moris, Paeonia corsica Sieber, Paeonia mascula subsp. russoi (Bivona) Cullen et Heywood, Paeonia ovatifolia Rouy and Fouc., Paeonia revelieri Jordan
Čeleď: Paeoniaceae Rudolphi – pivoňkovité
Paeonia russoi

Paeonia russoi

Rozšíření: Vyskytuje se v západním Španělsku (?), Itálii (Kalábrie), západním a středním Řecku, na Iónských ostrovech a na Sicílii a Korsice.
Ekologie: Roste v lesích stálezelených dubů, v horských opadavých lesích, podél skal a zídek ve vinicích.
Popis: Rostliny jsou asi 40 cm vysoké, stonek je načervenalý. Kožovité, světle zelené listy jsou dělené do 9 oválných lístků, na spodní straně světleji zelenými, krátce chlupatými. Květy jsou tmavě růžové, nitky jsou červené, pestíků je 3–5, jsou hustě plstnaté. 2n=20 (z Řecka je udáváno také 2n=10).
Poznámka: Byla popsána v roce 1816 na počest abbé J. Russo z kláštera Monte Casino. Většina současných botaniků ji považuje za poddruh P. mascula.
Rostliny na Korsice se vyznačují lysými pestíky a světlejšími květy a plstnatou spodní stranou listu (P. russoi var. reverchoni Le Grand, syn. P. glabrescens Jordan). Rostliny z Korsiky s lysými pestíky, s červenými žilkami na listech a lysou, řídce pýřitou spodní stranou listu byly popsané jako P. russoi var. leiocarpa (Cosson) F. C. Stern (syn.: P. corsica Sieber ex Tausch, P. corallina var. corsica Cosson).
Paeonia russoi
Paeonia russoi
Fotografováno ve dnech 14. 3., 27. 3. 2007 a 2. 5. 2005 (Botanická zahrada hlavního města Prahy).