Syn.: Nonatelia cataractarum (Müll. Arg.) Kuntze, Palicourea barbinervia DC., Palicourea sprucei (Müll. Arg.) K. Schum., Psychotria cataractarum Müll. Arg., Psychotria guianensis (Aubl.) Rusby, Psychotria guianensis (Aubl.) Raeusch., Psychotria lutea Spreng. ex DC., nom. illeg., Psychotria palicourea Sw., nom. illeg., Simira palicourea (Sw.) Poir., Stephanium guianense (Aubl.) Schreb., Uragoga barbinervia (DC.) Kuntze, Uragoga palicourea (Sw.) Kuntze
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Palicourea guianensis
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se rozkládá ve Střední a Jižní Americe od jižního Mexika po Panamu, na ostrovech v Karibiku a dále v Jižní Americe, kde roste až po Bolívii a východní Brazílii.
Ekologie: Provází vlhké lesy, okraje cest, pastviny a jiná narušená místa. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 1000 m.
Palicourea guianensis
Popis: Stálezelený keř nebo stromek, dorůstá výšky až 10 m; větvičky jsou pýřité nebo olysalé. Listy jsou vstřícné, řapík je (0,5–)1–2 cm dlouhý, čepel je vejčitá nebo eliptická, 12–30 cm dlouhá a 6–18 cm široká, s 14–16 páry žilek, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá nebo špičatá; palisty krátce srůstají a tvoří pochvu, její cípy jsou 7–10 mm dlouhé. Květenství je vrcholičnatá lata se stopkou 4–12 cm dlouhou, vlastní květenství je 5–12 cm dlouhé, vřeteno je oranžové až nachové, lysé nebo chlupaté; květní stopky jsou 2–5 mm dlouhé, obvykle žluté; kalich je jen 0,6–0,6 mm dlouhý, s trojúhelníkovitými cípy; koruna je trubkovitá až nálevkovitá, 0,9–2,5 cm dlouhá, žlutá, s cípy 1–2 mm dlouhými; tyčinek je 5; semeník je spodní, vně pýřitý. Plody jsou vejcovité až elipsoidní peckovice 5–7 mm dlouhé.
Palicourea guianensis
Palicourea guianensis
Palicourea guianensis
Palicourea guianensis
Fotografovala Věra Svobodová, dne 1. 4. 2017 (Panama, souostroví Bocas del Toro, ostrov Bastimento).