Syn.: Palicourea aurata Mart., Palicourea diuretica Mart., Palicourea sonans Mart., Palicourea strepens Mart., Psychotria byrsophylla Spreng., Psychotria rigida Bredem. ex Schult., Uragoga rigida (Bredem. ex Schult.) Kuntze
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Palicourea rigida
Rozšíření: Druh jihoamerické savany, na severu kontinentu se vyskytuje v pásu od východní Kolumbie přes Venezuelu až po Francouzskou Guyanu, jižněji potom ve středobrazilském cerradu, zasahuje i na sever Bolívie a do Paraguaye.
Ekologie: Charakteristický druh travnaté a křovinaté savany, roste na otevřených stanovištích, nezřídka na místech vypalovaných, na severu areálu společně například s druhy Bonyunia minor nebo Euphronia guianensis, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 1500 m.
Palicourea rigida
Popis: Nízký, chudě větvený keř s větvemi tupě hranatými a pokrytými šedohnědou borkou. Listy jsou vstřícné, vzácně v přeslenech po třech, téměř přisedlé, eliptické až vejčité či obvejčité, 7–25 cm dlouhé a 4–18 cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené až lehce srdčité, na okraji nezřídka zvlněné, na vrcholu obvykle špičaté, s 10–17 páry vedlejších žilek, oboustranně lysé, jen někdy na žilkách rubové strany listu chlupaté; palisty jsou šídlovité, až 7 mm dlouhé, špičaté. Květenství je terminální, latnaté, v obrysu vejcovité, 8–10 cm dlouhé; listeny jsou čárkovité až úzce kopinaté; kalich je drobný, jen asi 2 mm dlouhý, 5četný, koruna je řepicovitá, 12–14 mm dlouhá, její cípy jsou zhruba čtyřikrát kratší než trubka. Druh je poměrně variabilní, byla popsána řada infraspecifických taxonů.
Palicourea rigida
Palicourea rigida
Palicourea rigida
Palicourea rigida
Palicourea rigida
Palicourea rigida
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 4. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana, Quebrada de Jaspe), 5. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana, Paraitepui) a 27. 1. 2016 (Venezuela, Roraima, při úpatí hory).