Syn.: Asteriscus littoralis Jord. et Fourr., Asteriscus maritimus (L.) Less., Asteriscus mauritanicus Jord. et Fourr., Bubonium maritimum (L.) Hill, Buphthalmum maritimum L., Odontospermum maritimum (L.) Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pallenis maritima
Rozšíření: Mediteránní druh, roste na pobřeží severozápadní Afriky, stejně tak na březích jižní Evropy, od západního Portugalska přes Itálii po jižní Řecko, snad původní je i na kanárském ostrově Lanzarote.
Ekologie: Roste na pobřežních útesech, skalách, na kamenitých půdách, většinou nevystupuje do nadmořské výšky nad 100 m.
Pallenis maritima
Popis: Vytrvalá bylina, jen výjimečně vyšší než 20 cm, jemně chlupatá. Lodyha je vystoupavá, větvená, dřevnatá, hustě olistěná. Listy jsou řapíkaté, podlouhlé až kopisťovité, až 3 cm dlouhé, celokrajné. Úbory jsou terminální; zákrovní listeny ve 2–3 řadách, vnější zákrovní listeny jsou asi 1 cm dlouhé, stejně dlouhé nebo kratší než liguly; jazykovité i trubkovité květy jsou žluté, liguly jsou asi 5 mm dlouhé, na vrcholu výrazně 3zubé. Plodem je nažka asi 1,5 mm dlouhá, s chmýrem 1–1,5 mm dlouhým.
Záměny: Rovněž z pobřežních oblastí Středozemí známý jednoletý druh Asteriscus aquaticus se vyznačuje zákrovními listeny, které výrazně přesahují liguly.
Poznámka: Tradičně býval tento druh řazen k rodu Asteriscus.
Pallenis maritima
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2015 (Portugalsko, Ponta de Sagres).