Syn.: Asteriscus spinosus (L.) Sch. Bip., Athalmum spinosum Kuntze, Buphthalmum spinosum L., Bubonium spinosum (L.) Samp.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pallenis spinosa
Rozšíření: Druh je původní v celém Středozemí a snad i na Kanárských ostrovech, v areálu se rozlišují asi tři poddruhy. Byl zavlečen i do jižní Austrálie.
Ekologie: Roste na kamenitých stráních, v lemech křovin, také na okraji polí a cest, na úhorech i rumištích, nevyhýbá se ani zasoleným půdám. Vykvétá od dubna do srpna.
Pallenis spinosa
Popis: Jednoletá až dvouletá bylina, 10–60 cm vysoká, chlupatá, lodyha je přímá, nahoře chudě větvená. Listy jsou střídavé, dolní řapíkaté, obvejčité, až 7,5 cm dlouhé, horní přisedlé, kopinaté, asi 4 cm dlouhé, všechny listy jsou celokrajné. Úbory koncové, asi 2,5 cm v průměru, jazykovité i trubkovité květy jsou žluté, úbory podepírají listům podobné zákrovní listeny, které jsou kopinaté, 1,5–3,5 cm dlouhé, na vrcholu zašpičatělé. Plodem je křídlatá nažka s chmýrem.
Pallenis spinosaPallenis spinosa
Pallenis spinosa
Fotografováno ve dnech 30. 3. a 1. 4. 2010 (Kypr, British Sovereign Base Area of Akrotiri a západní pobřeží poloostrova Akamas).