Panchártkova hrušeň v Srchu

Hrušeň v Srchu

Pyrus communis, hrušeň obecná (Rosaceae):

  • Obvod kmene: 302 cm (v roce 2003)
  • Odhadované stáří: podle pověsti asi 300 let (v roce 2003), nejspíš však méně

Tato statná hrušeň roste na soukromé zahradě v obci Srch (okres Pardubice). V místě odlomení jedné z hlavních větví je zastřešena šindelem. Podle obecní kroniky zasadil tuto hrušeň někdy po roce 1689 obecní sirotek Matěj, kterému tehdejší obecní rada přidělila kousek ne zrovna úrodného písčitého pozemku na větším kopečku v Srchu. Časem si tu postavil malý domek, dobře se staral i o své políčko. Z lesa si prý jednou přinesl planou hrušeň, kterou narouboval (údajně hnilička) a strom začal dobře plodit. Majitelé pozemku se měnili, tzv. Panchártkova hrušeň však přečkala až do dneška. A dne 7. 4. 2004 byla vyhlášena památným stromem.

Věk nejstarších hrušní lze odhadovat zhruba na 120 až 150 let. Avšak z literatury jsou známy i příklady hrušní daleko starších, až třísetletých – tohoto věku se dožila například téměř legendární hrušeň „Pohanka“ z Třebenic, která žila ještě v roce 1955. Raritou byla hrušeň z okolí slovenské Slatinky nad Bebravou s obvodem kmene 380 cm – její stáří bylo původně odhadováno na 500 let, později byl tento odhad snížen na 300 až 350 let. Častější zhruba 150 let staré hrušně z úrodného Poděbradského Polabí mívají obvod kmene kolem 250 až 270 cm, Panchártkova hrušeň, která navíc roste na písku, tedy určitě starší bude. Místní jsou na tento strom právem hrdí.

Hrušeň v Srchu
Hrušeň v Srchu
Hrušeň v Srchu
Hrušeň v Srchu
Hrušeň v Srchu
Hrušeň v Srchu

Fotografováno dne 8. 9. 2018, velmi děkuji panu L. Cinkanovi za laskavé svolení k fotografování tohoto stromu z jeho zahrady, i za vyprávění o historii této hrušně.