PANCRATIUM MARITIMUM L. – lír pomořský

Syn.: Hymenocallis maritima (L.) M. Roem., Pancratium angustifolium M. Roem.
Česká jména: lír pomořský (Presl 1846)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Pancratium maritimum

Rozšíření: Druh pochází ze Středozemí a snad i z některých Kanárských ostrovů (Fuerteventura, Lanzarote), byl zavlečen také na Azorské ostrovy a na jižní pobřeží severoamerické Kalifornie. Kromě tohoto druhu se můžeme v Mediteránu setkat i s dalšímu druhy líru, např. s Pancratium illyricum (Sardinie, Korsika), P. angustifolium (Sicílie), P. sickenbergeri (Egypt, Izrael), P. arabicum (Egypt), P. tortuosum (Egypt), P. foetidum (severní Afrika). Lír však najdeme i v jiných částech světa – P. canariense (Kanárské ostrovy), P. tenuifolium (jižní Afrika, Namibie, Botswana), P. maximum (Jemen), P. zeylanicum (Indie, Sri Lanka) aj. Celkově se v rámci tohoto rodu rozlišuje zhruba 15–20 druhů.

Ekologie: Roste na písčitých plážích a v pobřežních dunách. Vykvétá od srpna do září.

Pancratium maritimum

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, která je 5–7 cm široká. Listy vyrůstají v počtu 5–6, jsou řemenovité, 16–37(–75) cm dlouhé a 0,6–1,5 cm široké, modrozelené. Květní stvol je 30–50 cm vysoký, květy v 4–10květém okolíku, až 15 cm dlouhé, nálevkovité, bílé, vonné, pakorunka tvoří 2/3 délky okvětních lístků. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Je zapsán k chráněným druhům Červené knihy Ruska.

Poznámka: V kultuře se rostlina objevuje poměrně zřídka, v klimatických podmínkách střední Evropy není spolehlivě mrazuodolná.

Pancratium maritimum
Pancratium maritimum
Pancratium maritimum
Pancratium maritimum
Pancratium maritimum
Pancratium maritimum

Fotografovali Karel Havlovic, v srpnu 2007 (Řecko, ostrov Zakynthos, Laganas), Karel Renc, dne 1. 9. 2011 (Itálie, Sardinie, okolí Palau, Santa Teresa Gallura), a Naděžda Gutzerová, dne 23. 12. 2019 (Izrael, Ašdod).