Syn.: Pancratium tiariflorum Salisb., Pancratium uniflorum Stokes
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hill – amarylkovité
Pancratium zeylanicum
Rozšíření: Areál druhu se táhne od Indie a Srí Lanky přes celou tropickou jihovýchodní Asii až po Filipíny, včetně ostrovů v Indickém oceánu. Pro své zajímavé květy se pěstuje po celém světě jako zahradní rostlina.
Ekologie: Roste v propustných písčitých půdách při mořském pobřeží, ale i v lesích a říčních údolích, jeho životní cyklus závisí na přísunu vláhy. Jeho lidové jméno v překladu znamená „dešťový květ“ – s příchodem dešťů vyrazí listy a posléze i květy. S příchodem období sucha rostlina zatahuje. Pokud má v zahradě pravidelnou zálivku, roste a plodí opakovaně i bez období klidu. Velké květy začínají sladce vonět až navečer, protože tato rostlina je opylována nejčastěji nočními motýly s příslušně dlouhým sosákem.
Pancratium zeylanicum
Popis: Vytrvalá rostlina s kulovitou cibulí dosahující průměru až 5 cm. Listy vyrůstají v přízemní růžici v počtu 6–12, jsou řemenovité, až 30 cm dlouhé a asi 2 cm široké, lysé, tmavozelené. Jednotlivé květy se objevují na poměrně krátkém stvolu, který je 10–20 cm dlouhý, jsou čistě bílé, pakorunka má v průměru 3–5 cm, je rozeklaná do 12 cípů a opticky tvoří podstatnou část květu, protože okvětní lístky jsou úzce kopinaté o rozměrech 5 × 1 cm a stáčejí se směrem dolů; tyčinky jsou vzpřímené, 3–4 cm dlouhé. Plodem je tobolka.
Využití: Pěstuje se i v mírném pásmu, a to buď ve skleníku, či jako sezónní rostlina, která se po zatažení na podzim musí vyjmout z půdy a uložit v teple a suchu až do jara.
V jihovýchodní Asii (Kambodža, Laos, Vietnam) se používá v lidové medicíně při léčbě zlomenin a pohmožděnin podobně jako u nás kostival. V Indonésii se jí léčí horečnaté stavy, rostlina obsahuje skutečně látku lycorin, která má antipyretické účinky, její užívání však není příliš bezpečné.
Z cibule byly izolovány alkaloidy, například pancratistatin s prokazatelně antimikrobní a protinádorovou aktivitou (proběhly klinické studiie na hlodavcích – karcinom vaječníků a různé formy leukémie).
Pancratium zeylanicum
Pancratium zeylanicum
Fotografováno v lednu 2012 (Thajsko, ostrov Ko Chang).