Syn.: Dorystigma madagascariense Gaudich., Dorystigma mauritianum Gaudich., Pandanus madagascariensis (Gaudich.) Balf. f., Pandanus mauritianum (Gaudich.) Karb., Vinsonia purpurascens (Thouars) Gaudich.
Čeleď: Pandanaceae R. Br. – pandánovité
Pandanus purpurascens
Rozšíření: Endemit ostrova Réunion v Indickém oceánu. Rod je velmi početný, obsahuje přibližně 600 druhů v tropech Starého světa, na ostrově se vyskytují 3–4 původní druhy, z nichž 3 jsou endemické.
Pandanus purpurascens
Ekologie: Roste v křovinatých porostech s velmi bujnou vegetací (často s četným zastoupením lián), od hladiny moře až do nadmořských výšek 1200 m, v polohách ovlivněných horkým dusným klimatem a velmi vysokými srážkami, které přináší především jarní monzun. Prší zde 150–250 dnů v roce, roční úhrn může dosáhnout až 9000 mm, ale během přívalových dešťů může spadnout až 5000 mm srážek během 10 dnů. Průměrné roční teploty zde činí asi 21 °C.
Pandanus purpurascens
Popis: Dvoudomá dřevina dorůstající výšky do 5 m. Kmen je větvený, velmi často zkroucený nebo zprohýbaný. Na vrcholu větví se vytváří chochol trojřadě uspořádaných, asi 1 m dlouhých mečovitých listů, které jsou na okraji a středním žebru velmi drobně fialově ostnité. Květy jednopohlavné, nahé. Samičí květenství nese až 80 květů. Zralá plodenství se podobají ananasu, jsou téměř kulovitá, víceméně převislá, asi 25 cm dlouhá. Jednotlivé plody jsou 2–3semenné, vřetenovité, kolem 12 cm dlouhé, ve zralosti červenofialové, v horní části kuželovitě zúžené (po stranách jen nevýrazně žebrované), na vrcholu téměř zaoblené, zelenavé.
Pandanus purpurascens
Pandanus purpurascens
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, dne 15. 9. 2008 (Réunion, Le Grand Étang).