Syn.: Papaver dubium subsp. lecoqii (Lamotte) Syme
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Papaver lecoqii
Rozšíření: Roste v jižní a západní Evropě (od Irska a Španělska po Řecko a Turecko) odkud zasahuje do Evropy střední (Německo, Čechy, Švýcarsko). U nás roste vzácně na Lounsku v okolí Mrskles, Želkovic a Libčevsi.
Ekologie: U nás roste na okrajích cest a silnic, v narušených trávnících, na osypech apod., patrně pouze na zásaditých půdách, v západní Evropě převážně jako plevel na vápnitých půdách. Kvete v červnu a červenci.
Papaver lecoqii
Popis: Jednoletá bylina vysoká 30–60 cm, ronící při poranění ze všech živých částí žlutooranžové mléko, po zaschnutí se zbarvující do červena. Lodyhy jsou přímé, často od báze větvené, štětinatě chlupaté. Přízemní listy jsou za květu vyvinuté, dlouze řapíkaté, 1(–2)krát peřenosečné s úkrojky zubatými. Lodyžní listy jsou krátce řapíkaté až téměř přisedlé, v obrysu trojúhelníkovité, peřenosečné, koncový úkrojek není větší než ostatní. Květní stopky jsou přitiskle chlupaté, poupata jsou nicí, květy jsou jednotlivé na dlouhých stopkách, vzpřímené, kališní lístky jsou dva, brzy opadané, korunní jsou čtyři ve dvou kruzích, cihlově červené, nejvýše málo se překrývající. Prašníky jsou fialově hnědé, blizny téměř dosahují okraje bliznového terče, bliznových laloků je 6–9, za zralosti se nepřekrývají. Tobolky jsou válcovité, na bázi náhle zúžené, případně čihovitě vřetenovité, asi 2,5–3krát delší než široké, obsahují drobná semena.
Záměny: Nejpodobnější jsou ostatní druhy z okruhu máku pochybného (Papaver dubium). Samotný mák pochybný a mák časný (P. confine) mají čerstvý latex bílý, odlišují se i obsahovými látkami. Naopak mák bělokvětý jihomoravský (P. maculosum subsp. austromoravicum) má sice bílé květy s tmavou skvrnou, ale podobný latex i obsahové látky, takže je s mákem Lecoqovým někdy ztotožňován. Mák vlčí (Papaver rhoeas) se odlišuje ve více znacích (bliznové laloky, tvar tobolky atd.), postačí však barva latexu, jež je bílá.
Ohrožení a ochrana: Kriticky ohrožený druh naší květeny (C1t), ve stejné kategorii ohrožení i v Belgii.
Papaver lecoqii
Papaver lecoqii
Papaver lecoqii
Papaver lecoqiiPapaver lecoqii
Papaver lecoqii
Papaver lecoqii
Papaver lecoqii
Fotografováno dne 6. 6. 2015 (u Starého).